Uroczystość otwarcia Posterunku Straży Ochrony Kolei w Suwałkach

Rozpoczęło się uroczyste otwarcie Posterunku Straży Ochrony Kolei w Suwałkach. Placówka przy ul. Kolejowej 22 została zlikwidowana w okresie rządów koalicji PO-PSL, podobnie jak wiele innych instytucji w Polsce.

Po wygranych przez PiS podjęto starania o reaktywowanie Posterunku.

Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych mówi że to dobra decyzja.

– To są działania od dawna przez nas pożądane, a w szczególności teraz przy takich zagrożeniach terrorystycznych. Środki komunikacji są szczególnie narażone, dlatego wzmocnienie służby, która odpowiada za bezpieczeństwo na kolei jest jak najbardziej pożądane. Oczekujemy jeszcze zwiększenia kompetencji służby ochrony kolei. Mam nadzieję, że będzie sfinalizowana ustawa, która  przyporządkuje tą służbę pod ministerstwo spraw wewnętrznych i na równi z policją będzie mogła w sposób realny ochraniać nasze pociągi, myślę, że ku zadowoleniu podróżnych – zaznacza Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

Organizatorem uroczystości w Suwałkach jest Komendant Regionu Straży Ochrony Kolei w Siedlcach Zbigniew Jabłoński.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało już projekt ustawy, która ma podporządkować resortowi Straż Ochrony Kolei. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Obecnie Straż Ochrony Kolei jest częścią PKP Polskich Linii Kolejowych, która zarządza infrastrukturą kolejową.

RIRM

drukuj