fot. PAP/Marcin Onufryjuk

J. Zieliński: O Żołnierzach Wyklętych trzeba mówić więcej i głośniej

O świadectwie Żołnierzy Wyklętych trzeba mówić więcej i głośniej, m.in. poprzez edukację dzieci i młodzieży – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Suwałkach.

„O świadectwie Żołnierzy Wyklętych trzeba mówić więcej i głośniej. W ostatnich latach stało się to możliwe dzięki ogromnej pracy historyków, archeologów, genetyków i wolontariuszy, którzy wydobywają szczątki bohaterów z bezimiennych mogił. Zadanie głoszenia prawdy o tamtym czasie staramy się obecnie realizować także poprzez edukację historyczną dzieci i młodzieży oraz przywracanie zbiorowej pamięci” – powiedział Jarosław Zieliński.

Wiceminister uczestniczył w sobotę w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Suwałkach przed Pomnikiem Żołnierzy 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Uroczystości odbyły się w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich służb mundurowych oraz mieszkańcy Suwałk.

„Zgromadziliśmy się przed tym miejscem symbolicznym, by oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym, żołnierzom, którzy podjęli heroiczną (…) walkę o prawdziwą niepodległość naszej Ojczyzny. Za tę walkę byli szykanowani, torturowani i zabijani” – powiedział Jarosław Zieliński.

Wiceminister podkreślił, że żołnierze ci zostali skazani na niepamięć. Jak dodał, pamięć o nich miała być wymazana ze zbiorowej świadomości na wieki.

„Przegrali tamtą walkę, bo jej wygrać nie było sposobu; ale ostatecznie wygrali. Wygrali, bo to dzięki ich walce mamy wolną, suwerenną, niepodległą Polskę” – powiedział.

Jarosław Zieliński dodał, że dzisiaj pozostała nam wobec Żołnierzy Wyklętych modlitwa, pamięć i wielka wdzięczność, bo nie mielibyśmy wolnej Polski, gdyby nie ich walka, bohaterstwo i ofiara.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem uczestnicy uroczystości udali się Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, gdzie wysłuchali koncertu poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Historyk dr Jarosław Schabieński wygłosił wykład o Żołnierzach Wyklętych z Północno-Wschodniej Polski.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

 

fot. PAP/Marcin Onufryjuk

PAP/RIRM

drukuj