PKP zakontraktowały w tym roku prace za ponad 17 mld zł

Projekty kolejowe w Polsce nabierają tempa. PKP Polskie Linie Kolejowe zakontraktowały w tym roku już prace za ponad 17 mld zł. Jak zaznaczył minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, rząd PiS realizuje program kolejowy, który pozwoli każdemu pasażerowi polskiej kolei dojechać na czas, komfortowo, ale przede wszystkim bezpiecznie.

W tym roku PKP podpisało kontrakty na budowę i remonty infrastruktury kolejowej o wartości 17 mld zł. Dzięki niższej wartości podpisanych umów w stosunku do kosztorysów, tak zaoszczędzone pieniądze zostaną przeznaczone na kolejne inwestycje – powiedział Andrzej Adamczyk.

– To olbrzymia suma, która z jednej strony pozwala przebudowywać polską rzeczywistość kolejową, ale z drugiej strony trafia do wykonawców, którzy dają miejsca pracy tym bezpośrednio zaangażowanym w realizację inwestycji, ale także i tym, którzy produkują, przygotowują niezbędne materiały i przygotowują niezbędne surowce do realizacji tychże inwestycji – wskazał minister infrastruktury i budownictwa.

Zły stan polskiej kolei dla nikogo nie jest tajemnicą. Jak wskazują przedstawiciele związku zawodowego „Solidarność”, przez ostatnie lata, gdy w Polsce rządziło PO-PSL, w PKP niewiele się zmieniało, a kolej była marginalizowana.

Do końca tego roku PKP Intercity ma ogłosić przetarg na 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Chce także wyremontować wszystkie pociągi ED-74. Także PolRegio planuje inwestycje. Chce zakupić 238 nowych pociągów. Metamorfozę mają przejść także dworce kolejowe. PKP – w ramach Programu Inwestycji Dworcowych – chce zmodernizować 189 obiektów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj