26 lat Radia Maryja w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Już tylko godziny dzielą nas od świętowania XXVI rocznicy powstania Radia Maryja. W sobotę pielgrzymki z różnych zakątków Polski, a także spoza jej granic będą dziękować za dar istnienia katolickiej rozgłośni oraz dzieł przy niej powstałych. Eucharystii przewodniczył będzie ordynariusz diecezji włocławskiej ks. bp Wiesław Mering.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – tego dnia po raz pierwszy katolicki głos popłynął do wielu polskich domów.

– Ono niesie Jezusa Chrystusa, niesie Ewangelię, niesie Dobrą Nowinę i w tym wymiarze to jest ogromna wartość i wielki dar dla Kościoła – podkreśla ks. Wiesław Śmigiel, biskup nominat diecezji toruńskiej.

Początkowo audycje docierały do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowościach. Dziś jego fale są słyszalne na całym świecie.

– To dwa wielkie światła na polu nowej ewangelizacji w Polsce. Radio Maryja, jego powstanie, było taką żywą odpowiedzią na apel Ojca Świętego Jana Pawła II – mówi pasterz diecezji toruńskiej ks. bp Andrzej Suski.

Katolicka rozgłośnia od początku swojego istnienia wiernie stawała przy Ojcu Świętym. Nie dziwią zatem słowa, jakie św. Jan Paweł II skierował właśnie do Rodziny Radia Maryja.

– Radiu Maryja życzę, aby odważnie głosiło Ewangelię słowem i czynem, aby rozprzestrzeniało na falach eteru Chrystusowe orędzie życia, które jest zawsze orędziem prawdy, miłości i solidarności – apelował polski papież.

– Gdyby nie Jan Paweł II Radia Maryja by nie było – akcentuje o. Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja.

Ojciec Święty nie tylko wspierał, ale także inspirował do budowy kolejnych dzieł.

– Pamiętam, kiedy ojciec Tadeusz zameldował, że jest Radio Maryja na pielgrzymce, to papież powiedział: „zróbcie, żeby to radio było słyszalne za Uralem. Pojechaliśmy następnego roku, mówimy, że już jest słyszalne za Uralem. Odpowiedział: „to teraz pomyślcie o telewizji” – dodaje ks. bp Andrzej Suski.

Do spotkań św. Jana Pawła II z dyrektorem Radia Maryja dochodziło wielokrotnie.

– Idzie Ojciec Święty, podchodzi tak do mnie i mówi: „to jest ten ojciec Rydzyk, którego się wielu w Polsce boi, ale śmiało, śmiało, tak dalej”. Ja otwieram oczy i mówię: „naprawdę Ojcze Święty, tak?” „Tak jest, tak dalej” – mówi o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

I dalej było tak przez kolejnych 26 lat. Uroczystości rocznicowe Radia Maryja odbędą się w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema w Toruniu. Świętowanie rozpocznie się modlitwą różańcową o godz. 12:30. Uroczystą Mszę św. zaplanowano na godz. 16:00. Eucharystii przewodniczył będzie ordynariusz diecezji włocławskiej ks. bp Wiesław Mering.

TV Trwam News/RIRM

drukuj