fot. twitter.com/MSZ_RP

Luksemburg: Unijni ministrowie ds. europejskich rozmawiają m.in. na temat budżetu

Unijni ministrowie ds. europejskich rozmawiają w Luksemburgu m.in. na temat wieloletniego budżetu. W czwartek rozpocznie się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej.

Polskę w Luksemburgu reprezentuje dziś wiceszef MSZ Konrad Szymański. Minister ds. europejskich pytany o propozycję budżetu powiedział, że są w nim pozytywne elementy, m.in. zapisy dotyczące konwergencji dopłat bezpośrednich w rolnictwie. Władze w Warszawie wskazują jednak na zbyt niski poziom wydatków.

Jesteśmy bardzo daleko od momentu, w którym będziemy rozmawiali o tym, na co możemy się zgodzić. Wszystkie propozycje, które do tej pory były przedstawiane to są propozycje, na które się nie możemy zgodzić właśnie z uwagi na to, że próbuje się stworzyć całkowicie nierealistyczną konstrukcję, w ramach której robimy znacznie więcej za znacznie mniej, i próbujemy dokonać oszczędności w politykach, które są ważne dla ponad połowy państw członkowskich Unii Europejskiej. Na takie porozumienie nie ma zgody. To nie jest stanowisko tylko Warszawy, ale także wielu innych państw, które również nie widzą możliwości, aby nowe wyzwania UE finansować w ten sposób – zaznacza Konrad Szymański.

Sprawująca prezydencję Finlandia – według nieoficjalnych informacji – zaproponowała, by limit wydatków na najbliższą siedmiolatkę wynosił między 1,03 a 1,08 Dochodu Narodowego Brutto państw członkowskich. To mniej niż początkowa propozycja Komisji Europejskiej, która również była krytykowana przez Warszawę.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl