fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

MZ opublikowało nową listę leków refundowanych

Jest nowa lista leków refundowanych. Zawiera ona także wykaz bezpłatnych preparatów dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat. Opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia lista ma obowiązywać od 1 września.

Na liście leków refundowanych, która ukazuje się co dwa miesiące znalazło się kilka nowych pozycji. Między innymi, chorzy na schizofrenię, Parkinsona, raka jajnika i cierpiący z powodu bólu w chorobach nowotworowych będą mieli tańsze lekarstwa. Natomiast bezpłatne leki dla seniorów to m.in. preparaty kardiologiczne czy neurologiczne.

W ocenie poseł Anny Czech z sejmowej Komisji Zdrowia, nowa lista pozytywnie wpłynie na stan zdrowia i stan portfela pacjentów, zwłaszcza seniorów.

Do tej pory seniorzy płacili od 50 proc. do 30 proc., jeśli chodzi o płatność na te leki, dlatego będzie to znaczna pomoc w budżecie i możliwość stosowania leków, a tym samym poprawy stanu zdrowia i utrzymania … I pogarszania się stanu zdrowia. Myślę więc, że to bardzo pozytywnie wpłynie na stan zdrowia i portfela seniorów, szczególnie tych, którzy dysponują małym budżetem comiesięcznym – mówi Anna Czech.

Na opublikowanym dwa tygodnie temu projekcie wykazu, bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia jest 1129 preparatów i 68 substancji czynnych.

Resort zdrowia szacuje, że leki umieszczone w tym wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł.

RIRM

drukuj