MZ opublikowało nową listę leków refundowanych

Jest nowa lista leków refundowanych. Zawiera ona także wykaz bezpłatnych preparatów dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat. Opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia lista ma obowiązywać od 1 września.

Na liście leków refundowanych, która ukazuje się co dwa miesiące znalazło się kilka nowych pozycji. Między innymi, chorzy na schizofrenię, Parkinsona, raka jajnika i cierpiący z powodu bólu w chorobach nowotworowych będą mieli tańsze lekarstwa. Natomiast bezpłatne leki dla seniorów to m.in. preparaty kardiologiczne czy neurologiczne.

W ocenie poseł Anny Czech z sejmowej Komisji Zdrowia, nowa lista pozytywnie wpłynie na stan zdrowia i stan portfela pacjentów, zwłaszcza seniorów.

Do tej pory seniorzy płacili od 50 proc. do 30 proc., jeśli chodzi o płatność na te leki, dlatego będzie to znaczna pomoc w budżecie i możliwość stosowania leków, a tym samym poprawy stanu zdrowia i utrzymania … I pogarszania się stanu zdrowia. Myślę więc, że to bardzo pozytywnie wpłynie na stan zdrowia i portfela seniorów, szczególnie tych, którzy dysponują małym budżetem comiesięcznym – mówi Anna Czech.

Na opublikowanym dwa tygodnie temu projekcie wykazu, bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia jest 1129 preparatów i 68 substancji czynnych.

Resort zdrowia szacuje, że leki umieszczone w tym wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl