Para prezydencka weźmie udział w kanonizacji o. Papczyńskiego w Watykanie

Prezydent Andrzej Duda z małżonką wezmą w niedzielę w Watykanie udział w Mszy św. kanonizacyjnej o. Stanisława Papczyńskiego. W sobotę w Neapolu para prezydencka zwiedzi wystawę Igora Mitoraja i spotka się z córką Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski powiedział PAP, że uroczystości kanonizacyjne są zasadniczym powodem trzydniowej wizyty pary prezydenckiej we Włoszech i w Watykanie.

„Wzorem swoich poprzedników i zgodnie z dobrym obyczajem prezydent uczestniczy w wielkim wydarzeniu dla społeczności wiernych Kościoła, ale też w ważnym wydarzeniu dla Polaków, gdy przedstawiciel naszego narodu jest wynoszony na ołtarze” – powiedział.

„Prezydent dzieli radość, że jeden z Polaków zostanie kanonizowany, będzie świętym Kościoła katolickiego” – dodał.

Prezydent Duda z małżonką na placu Świętego Piotra będzie uczestniczył we Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka. W ramach wizyty przewidziana jest kurtuazyjna, krótka rozmowa prezydenta z Ojcem Świętym – powiedział Kolarski.

Para prezydencka do Włoch przybędzie już w piątek wieczorem. W sobotę, 4 czerwca w Neapolu Andrzej Duda złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Następnie w Palazzo Filomarino para prezydencka zwiedzi wystawę poświęconą Herlingowi-Grudzińskiemu, a także spotka się z jego córką Martą Herling.

Błogosławiony o. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu niedaleko Starego Sącza w wielodzietnej rodzinie. Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r., w klasztorze w Górze Kalwarii. Ojciec Papczyński został beatyfikowany za pontyfikatu Benedykta XVI, w 2007 roku w Licheniu.

PAP/RIRM

drukuj