fot. prezydent.pl

B. Spychalski: Prezydent A. Duda bezpośrednio zaprosi D. Trumpa do Polski na 80-lecie wybuchu II wojny światowej

Prezydent Andrzej Duda bezpośrednio zaprosi prezydenta USA Donalda Trumpa do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – podał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Spotkanie prezydentów zaplanowano w Waszyngtonie na 12 czerwca.

„Możemy potwierdzić, że pan prezydent Andrzej Duda już bezpośrednio przekaże zaproszenie na 1 września panu prezydentowi Donaldowi Trumpowi i liczymy na to, że pan prezydent Donald Trump 1 września będzie w Polsce” – powiedział Błażej Spychalski w Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma – Dziewiąta”.

Rzecznik prezydenta dodał też, że poza Trumpem zapraszani do Polski są przywódcy wielu innych państw. Wymienił przywódców państw członkowskich NATO oraz Unii Europejskiej, także przywódców państw Partnerstwa Wschodniego i sekretarza generalnego ONZ.

„Mówimy o krajach, które są bliskimi partnerami Polski i o krajach, które w dużej mierze doświadczyły tej gigantycznej gehenny drugiej wojny światowej” – powiedział Błażej Spychalski.

Dodał, że na tym etapie Kancelaria Prezydenta nie ma jeszcze informacji, kto z zaproszonych przywódców złoży wizytę w Polsce 1 września. Zaznaczył też, że to strona, która będzie potwierdzała przyjazd danego przywódcy do Polski, będzie przekazywała tę informację mediom.

12 czerwca prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu spotkają się z amerykańską parą prezydencką Donaldem i Melanią Trump.

Będzie to druga rozmowa w Białym Domu prezydentów Dudy i Trumpa. Poprzednie spotkanie odbyło się jesienią ubiegłego roku.

Następnego dnia po wizycie w Białym Domu – 13 czerwca – rozpocznie się wizyta gospodarcza prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, która potrwa do 17 czerwca. W jej trakcie odwiedzi on najpierw Houston, największe miasto stanu Teksas. W kolejnych dniach prezydent odwiedzi Reno, Carson City i San Francisco.

Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, która teraz opiera się na rotacjach żołnierzy amerykańskich. We wrześniu ub.r. w Waszyngtonie prezydent Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która określił mianem „Fort Trump”

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl