fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

W Sejmie jest już projekt nowelizacji ustawy o Karcie nauczyciela

W Sejmie jest już projekt nowelizacji ustawy o Karcie nauczyciela, który realizuje porozumienie rządu z oświatową „Solidarność”. Poselski projekt zakłada między innymi podniesienie średniego wynagrodzenia nauczycieli od września tego roku o 9,6 proc. Wprowadza też świadczenie na start dla nauczycieli stażystów oraz określa także minimalną wysokość dodatku za wychowawstwo.

Oświatowa „Solidarność” przystała na propozycje rządu. Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zawiesił protest do września domagał się ok. 1000 zł podwyżki.

Nowy szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski wyraził na antenie Polskiego Radia chęć rozmowy z nauczycielami. Wcześniej odbyła się dyskusja w ramach „okrągłego stołu”.

– Jest to ciągle formuła otwarta. Jesteśmy otwarci na udział związków zawodowych, ale też innych podmiotów, które chciałyby rozmawiać o polskiej edukacji. Chcemy doprowadzić do tego, żeby jak najwięcej środowisk zainteresowanych polską szkołą mogło rozmawiać o tym, jak tę szkołę usprawnić. Nie trzeba wszystkiego burzyć, bo przecież jesteśmy w trakcie reformy strukturalnej, która wchodzi stopniowo do kolejnych etapów nauczania – wskazał Dariusz Piontkowski.

Związkowcy z ZNP strajkowali w czasie najważniejszych egzaminów dla uczniów. Szef związku Sławomir Broniarz dał rządowi czas do września. Kończąc protest w szkołach, zachęcał jednak nauczycieli do podjęcia strajku włoskiego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl