Sejm: trwa dyskusja nad programem „Rodzina 500 plus”

W Sejmie trwa burzliwa dyskusja nad sztandarowym projektem Prawa i Sprawiedliwości „Rodzina 500 plus”. Projekt wprowadza świadczenie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze.

Przed głosowaniem nad projektem parlamentarzyści rozpatrują kilkanaście poprawek i kilkanaście wniosków mniejszości. Opozycja zgłosiła do projektu wnioski mniejszości zakładające m.in.: wprowadzenie świadczenia na każde dziecko, bez kryterium dochodowego czy wprowadzenie przy wypłacaniu świadczeń zasady „złotówka za złotówkę” dla osób nieznacznie przekraczających kryteria.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że zasada złotówka za złotówkę jest realizowana od stycznia tego roku.

Dodała, że wprowadzenie poprawki uderzy w dopłaty dla rodzin.

Proponujecie poprawkę, która ma spowodować, że program Prawa i Sprawiedliwości, o którym mówimy, że jest programem plus (bo to świadczenie  jest 500 plus) stanie się programem minus, ponieważ od tego 500 złotych  będziemy odliczać aż do 100 złotych. Mamy program na plus, wy macie program na minus. To jest nasz program i przyjmujemy go w tym kształcie – podkreśliła podczas sejmowego przemówienia minister Elżbieta Rafalska.

W dyskusji nad projektem często pojawiały się zarzuty, że Prawo i Sprawiedliwość obiecywało w kampanii 500 zł na każde dziecko. Tymczasem – jak wskazywała opozycja – projekt wyklucza z tej pomocy, m.in. jedynaków niespełniających kryteriów dochodowych oraz dzieci, które mają pełnoletnie rodzeństwo. Przedstawiciele rządu odpowiadali, że od początku zapowiadane było świadczenie od drugiego dziecka, ponieważ program ma wspierać dzietność.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj