12. rocznica śmierci płk. Kuklińskiego

Mija dwanaście lat od śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego, który uratował Polskę i Europę przed III wojną światową. Już wkrótce były oficer Ludowego Wojska Polskiego, który w latach 70. rozpoczął współpracę z CIA, może zostać awansowany do stopnia generała.

Do Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy wpłynął w tej sprawie wniosek ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Obecnie Kancelaria Prezydenta analizuje i poddaje wniosek ocenie prawnej.

Dr Jerzy Bukowski, były reprezentant prasowy płk. Ryszarda Kuklińskiego w kraju, nie kryje radości z inicjatywy szefa MON-u. Dodaje, że blisko 12 lat środowiska patriotyczne zabiegają także o odznaczenie pułkownika Orderem Orła Białego.

– Teraz oczekuję, że jeżeli tylko wszystkie sprawy formalno-prawne będą pozytywnie załatwione, będzie można ten awans generalski przyznać. Liczę, że prezydent Duda w miarę szybko to wykona i również w dalszym ciągu ponawiam swoją serdeczną prośbę do pana prezydenta o to, aby pomyślał nad Orderem Orła Białego. Wiem, że pan prezydent powołuje teraz nową kapitułę tego orderu, ale mam nadzieję, że właśnie ta nowa kapituła będzie składała się z takich ludzi, dla których pułkownik Ryszard Kukliński, podobnie jak dla większości Polaków, jest bohaterem. Idzie teraz o to, aby poprzez właśnie te dwa symboliczne gesty – awans generalski i Order Orła Białego – został już oficjalnie zaliczony do panteonu narodowego – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

Płk. Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych na Warszawskich Powązkach.

Dziś w południe przy grobie pułkownika Kuklińskiego zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. O godz. 19.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela będzie sprawowana uroczysta Eucharystia.

RIRM

drukuj