[TYLKO U NAS] Dr J. Bukowski: Jestem przekonany, że Kapituła Orderu Orła Białego wróci do sprawy płk. Kuklińskiego

Ja bym dodał, dla faktograficznej ścisłości: „na razie”. Jestem natomiast głęboko przekonany, że kapituła, pod przewodnictwem kanclerza Bogusława Nizieńskiego, powróci do tej sprawy – powiedział dla Redakcji Informacyjnej Radia Maryja dr Jerzy Bukowski. Odniósł się w ten sposób do sprawy odznaczenia płk. Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego. Kapituła orderu póki co nie widzi potrzeby odznaczania pułkownika.

Inicjatywa uhonorowania oficera orderem pojawiła się po tym, jak dwa lata temu prezydent Andrzej Duda pośmiertnie mianował go generałem brygady. Wówczas Kapituła Orderu Orła Białego miała podjąć stosowne kroki, by sfinalizować kolejną nominację. Do tej pory tego nie zrobiła – poinformowała „Rzeczpospolita”. Więcej [tutaj].

O odznaczenie płk. Ryszarda Kuklińskiego od dawna zabiegają środowiska patriotyczne. Wśród nich jest m.in. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, które w maju ponowiło swój apel do Kapituły Orderu.

Zdaniem rzecznika Porozumienia dr Jerzego Bukowskiego, Ryszard Kukliński powinien zostać uhonorowany jeszcze w tym roku.

– Troszeczkę mnie niepokoją te tytuły na portalach, że płk Ryszard Kukliński nie zostanie kawalerem Orderu Orła Białego. Ja bym dodał, dla faktograficznej ścisłości: „na razie”. Jestem natomiast głęboko przekonany, że kapituła, pod przewodnictwem kanclerza, powróci do tej sprawy i doczekam chwili, kiedy wielki polski bohater zostanie odznaczony Orderem Orła Białego. Sugerujemy 15 lipca, bo jest to święto Wojska Polskiego. Może być jakaś inna data, np. 11 listopada – powiedział dr Jerzy Bukowski.

Order Orła Białego jest najważniejszym orderem RP. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe w czasie pokoju i wojny.

Otrzymują go politycy, kapłani, ludzie kultury i działacze opozycji komunistycznej. Dotychczas Orderem Orła Białego zostali uhonorowani m.in. św. Jan Paweł II i Wisława Szymborska.

RIRM

drukuj