Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała Tomasza Rzewuskiego

Sejmowa komisja śledcza badająca aferę Amber Gold przesłuchała Tomasza Rzewuskiego, byłego Naczelnika III Urzędu Skarbowego w Gdańsku.

Świadek miał zostać przesłuchany w czerwcu, jednak wtedy nie stawił się przed komisją, przekazując zwolnienie lekarskie.    III Urząd Skarbowy był jednym z dwóch urzędów, które obsługiwały podmioty z grupy Amber Gold, a także jej twórców – Marcina i Katarzynę P. Świadek przyznał, że ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowości w działaniach urzędu.

Tomasz Rzewuski został odwołany z funkcji przez ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego. Stało się to w momencie rozpoczęcia kontroli w Amber Gold.

– Nie skontrolował małżeństwa P., czy płacą podatki, czy składają deklaracje. Tłumaczenie naczelnika było kuriozalne – nie było ludzi do pracy, był natłok obowiązków. Wygląda na to, że nie dawali sobie rady. Wynika z tego, że był to raj podatkowy nie tylko dla Amber Gold. Chociaż w statystyce, przedstawionej dzisiaj na posiedzeniu komisji, przedstawiono, że urząd, którym kierował pan Rzewuski był urzędem srogim. Inne podmioty karał szybko i zdecydowanie – mówi poseł Iwona Arent, członek komisji śledczej.

W drugiej połowie lipca przesłuchany zostanie m.in Andrzej Parafianowicz, były wiceminister finansów, a także szef resortu za rządów PO-PSL, Jacek Rostowski.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl