fot. twitter.com

W przyszłym tygodniu komisja śledcza przesłucha Tomasza Arabskiego i Mariana Janickiego

W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha b. szefa Kancelarii Premiera Donalda Tuska – Tomasza Arabskiego oraz b. szefa Biura Ochrony Rządu gen. Mariana Janickiego – poinformował PAP wiceszef komisji Jarosław Krajewski (PiS).

„W wtorek odbędzie się przesłuchanie Mariana Janickiego, zaś w środę na nasze pytania odpowiadać będzie Tomasz Arabski” – powiedział PAP Jarosław Krajewski.

Jarosław Krajewski wskazał, że podczas przesłuchania Janickiego, komisję najbardziej interesować będzie m.in. to „w jaki sposób Biuro Ochrony Rządu chroniło członków rodziny Donalda Tuska oraz kiedy BOR uzyskało informację o współpracy syna ówczesnego premiera z liniami lotniczymi OLT Express, należącymi do Marcina P. (twórcy Amber Gold – PAP)”.

„Natomiast Tomasza Arabskiego chcę zapytać, m.in. kiedy uzyskał pierwsze informacje o zagrożeniu ze strony Amber Gold, jakie działania podjął po otrzymaniu poufnej notatki szefa ABW z 24 maja 2012 r. dotyczącej Amber Gold, która już wtedy była identyfikowana jako piramida finansowa” – zapowiedział Jarosław Krajewski.

Ponadto – jak dodał – chce zapytać Tomasza Arabskiego, jakie wytyczne otrzymał od premiera Donalda Tuska „odnośnie podjęcia działań instytucji państwowych ws. Amber Gold” i czy zrealizował te działania.

W maju 2012 r. ówczesny szef ABW Krzysztof Bondaryk wysłał notatkę dotycząca Amber Gold do sześciu najważniejszych osób w państwie, m.in. do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska oraz ministra finansów Jacka Rostowskiego. Była to informacja z art. 18 ustawy o ABW, czyli mogąca mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji RP. W piśmie poinformowano, że w ocenie Agencji, Amber Gold to piramida finansowa, a środki klientów wyprowadzane są do należących do spółki linii lotniczych OLT Express i że w najbliższych dniach ABW złoży zawiadomienie do prokuratury.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj