[TYLKO U NAS] J. Mosiński: Mokotowska 63 to „modelowy” przykład dzikiej reprywatyzacji

Urzędnicy warszawskiego ratusza podjęli decyzję na rzecz określonej grupy beneficjentów, stąd komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Warszawy – mówił na antenie Radia Maryja w poniedziałkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” członek komisji weryfikacyjnej Jan Mosiński.

Komisja weryfikacyjna uchyliła w poniedziałek decyzję reprywatyzacyjną z 2011 roku w sprawie nieruchomości przy Mokotowskiej 63. Jan Mosiński stwierdził, że jest to „modelowy przykład dzikiej reprywatyzacji”.

– Urzędnicy warszawskiego ratusza podjęli decyzję na rzecz określonej grupy beneficjentów, stąd komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Warszawy, którą podjęto z naruszeniem prawa – informował poseł PiS.

– Komisja postanowiła również w pozostałym zakresie przyjętej decyzji nałożyć na panią Marię Krasuską, Marzenę Kruk oraz dwa podmioty – spółkę Plater i spółkę Mokotowska 63 – obowiązek zwrotu równowartości należnego świadczenia, co w globalnej kwocie wynosi ponad 53 mln zł – dodał.

Jak wskazał gość Radia Maryja, komisja „ma świadomość, że beneficjenci będą się od tych decyzji odwoływać”.

– Decyzja komisji spowodowała również zablokowanie kont rachunków bankowych, aby można było te kwoty ściągnąć od beneficjentów i przeznaczyć je do budżetu miasta stołecznego Warszawy. To są kolejne środki, z których będzie można korzystać przy ewentualnym orzekaniu wypłacania zadośćuczynień czy też ewentualnie odszkodowań – powiedział.

W tym złodziejskim procederze czołową rolę odgrywa Jakub R. – zaznaczył członek komisji. Prokuratura postawiła mu zarzut przyjęcia wysokiej korzyści majątkowej przy reprywatyzacji Mokotowskiej 63.

– Referent Agata Szpakowska-Ignaczak informowała komisję weryfikacyjną, że była niejako przymuszana do tego, aby przygotować decyzję o zwrocie, a nawet parafować ją jako decyzję jej autorstwa. Ona nie chciała się zgodzić. (…) Na to zareagowała stanowczo, wysyłając notatkę służbową – oznajmił.

Równie istotne jest to, że temat Mokotowskiej 63 był bodajże czterokrotnie omawiany na zespole koordynującym – podkreślił poseł PiS.

– To jest istotne, ponieważ obala informację pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, że ta nie wiedziała nic o reprywatyzacji. Z protokołów posiedzeń, którym przewodniczyła prezydent Warszawy, jasno wynika, że ten temat był omawiany – akcentował.

– Równie ważne jest to, iż na ostatnim posiedzeniu zespół koordynujący wysłuchał informacji Jakuba R. i nie wydał żadnej decyzji, jeżeli chodzi chociażby o unieważnienie decyzji zwrotowej. Przyjął to do wiadomości bez wydawania rekomendacji. To było moim zdaniem zielonym światłem dla Jakuba R. – mówił Jan Mosiński.

Całą rozmowę z członkiem komisji weryfikacyjnej Janem Mosińskim w poniedziałkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl