Warszawa: ratusz zawiadamia prokuraturę ws. pomnika smoleńskiego. „Celowe omijanie przepisów”

Ciąg dalszy sporu o plac Piłsudskiego, gdzie ma stanąć pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Warszawski ratusz złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

W październiku ubiegłego roku, jeszcze jako szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, polityk podpisał decyzję ws. ustalenia pl. Piłsudskiego terenem zamkniętym. Zdaniem Ratusza status placu został zmieniony po to, by móc na jego terenie zbudować Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

W opinii wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, by osiągnąć ten cel „mogło dojść do przestępstwa poprzez celowe omijanie przepisów”.

Minister Mariusz Błaszczak oświadczył, że jego decyzja była podjęta zgodnie z obowiązującym prawem.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Świat, którego małżonka zginęła pod Smoleńskiem, mówi, że jest zdumiony zabiegami Warszawskiego ratusza i prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz by pomnik nie powstał.

– Od wielu lat robią wszystko, żeby ten projekt storpedować. Nie pojmuję dlaczego. W końcu tam zginął kwiat polskiego życia publicznego – z prezydentem, z prezydentem na uchodźctwie, z bohaterami narodowymi jak choćby Anna Walentynowicz; parlamentarzyści, generalicja, wysocy duchowni, działacze społeczni – osoby naprawdę najwyższych lotów moralnych, intelektualnych, i w dodatku reprezentujące praktycznie wszystkie obozy polityczne – podkreśla Jacek Świat.  

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć w Warszawie na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego a ul. Królewską. Prace nad monumentem trwają.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl