fot. PAP/Tomasz Gzell

Stowarzyszenie Wars i Sawa apeluje do ministra kultury o ustanowienie Muzeum KL Warschau

Prof. Mira Modelska-Creech zaapelowała do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o spotkanie z ministrem spraw zagranicznych RFN. Apel jest odpowiedzią na słowa niemieckiego ministra Heiko Maasa o tym, że „wiedza o skali cierpień Polaków podczas II wojny światowej jest niewystarczająca”. Jako prezes Stowarzyszenia Wars i Sawa podkreśliła, że ustanowienie Muzeum KL Warschau może przyczynić się do pojednania polsko – niemieckiego.

Prof. Mira Modelska-Creech w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wskazała, że Muzeum KL Warschau miałoby upamiętnić 200 tysięcy Warszawiaków, którzy zginęli w ramach niemieckiego Planu Pabsta.

– Informacją oczywistą jest, że to byli przede wszystkim Polacy. Chciałam jeszcze podkreślić, że słowa wypowiedziane przez ministra Heiko Maasa są bardzo ważne, bo wskazują, że Niemcy i Polacy mają burzyć mury, które w niektórych głowach jeszcze istnieją i powinni wspólnie troszczyć się o to, by w Europie nie powstawały nowe konflikty. Muzeum KL Warschau byłaby w naszym pojęciu właśnie takim doskonałą platformą, która mogłaby przyczynić się do pojednania polsko-niemieckiego – wskazała prof. Mira Modelska-Creech.

To muzeum wyjaśniałoby braki na temat wiedzy – podkreśliła w rozmowie z Radiem Maryja.

– Obóz KL Warschau powstało 9 października 1942 roku i istniało aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. To jest coś, o czym się nigdy nie mówiło, że Powstanie Warszawskie właściwie położyło kres działaniu tego obozu. Oczywiście koniec działania tego obozu też był tragiczny, bo Niemcy mieli już informacje o tym, że coś może w mieście wybuchnąć i zaczęli ewakuować więźniów z ogromnymi startami – powiedziała profesor.

 

radiomaryja.pl

drukuj