Szef MON podpisze dziś umowę na dostawę pierwszych elementów systemu Patriot

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisze dziś umowę na dostawę pierwszych elementów systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot.

W uroczystości, która odbędzie się w PIT-Radwar w Warszawie wezmą udział prezydent Andrzej Duda – zwierzchnik sił zbrojnych, oraz premier Mateusz Morawiecki.

Po trwających blisko trzy lata negocjacjach Polska dołączy do kilkunastu użytkowników systemu, wśród których – poza USA – są m.in.: Niemcy, Izrael, Japonia i Korea Południowa.

Jak poinformował wczoraj premier Mateusz Morawiecki, pierwsze systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot trafią do Polski w 2022, a kolejne w 2024 roku. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

W sytuacji, gdy Polska nie dysponuje żadnym systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, kupno tego typu broni jest konieczne, choć dwie baterie to za mało – mówi Jarosław Jędrzejczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Same dwie baterie „patriotów” w tej konfiguracji są mało efektywne, nie będą w stanie zabezpieczyć obrony przeciwlotniczej czy przeciwrakietowej w Polsce, bo nie będą w stanie pokryć całego terytorium kraju. Jeżeli już, to tylko wybranego obiektu i to tylko i wyłącznie z jednego kierunku nadlatujących celów. Patriot jest systemem obrony strefowej teatru działań. Niestety, z racji rozwiązań technicznych wyrzutnie rakiet są ustawione pod kątem 38 stopni, a więc one mogę zwalczać tylko i wyłącznie cele nadlatujące z kierunku, w którym te rakiety są skierowane. Jeżeli byśmy dysponowali założonymi ośmioma bateriami, moglibyśmy te baterie ustawić w systemie dookólnym i wtedy bronić ze wszystkich stron – wyjaśnia Jarosław Jędrzejczyk.

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych realizowanego przez rząd.

Już w ubiegłym tygodniu MON podpisało umowy offsetowe wartości blisko 950 mln zł z produkującą zestawy Patriot korporacją Raytheon i producentem głównego pocisku tego systemu – koncernem Lockheed Martin.

Mają one związek z pierwszym z dwóch zakładanych etapów dostaw. Umowy mają obowiązywać przez 10 lat.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl