PAP/Marcin Bielecki

Szef MON: Wojsko Polskie jest doświadczone i dobrze wyszkolone. Zasługuje na najnowocześniejszy sprzęt

Wojsko Polskie jest doświadczone i dobrze wyszkolone. Zasługuje na najnowocześniejszy sprzęt – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przekazania kolejnych moździerzy Rak 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Stargardzie.

VIII Kompanijny Moduł Ogniowy Rak trafił na wyposażenie 12. Brygady Zmechanizowanej. W uroczystości przekazania sprzętu uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Wojsko Polskie jest wojskiem doświadczonym, jest wojskiem dobrze wyszkolonym, a więc zasługuje na to, żeby dysponować najnowocześniejszym sprzętem. Tak jest w przypadku samobieżnych moździerzy Rak. Warto pamiętać, że ta konstrukcja jest konstrukcją polską, że powstała w Hucie Stalowa Wola – podkreślał Mariusz Błaszczak.

Jednak najnowocześniejszy sprzęt, w jaki zaopatrujemy Polskie Wojsko pochodzi nie tylko z naszego kraju – zaznaczył szef resortu obrony.

– Myślę tu chociażby o negocjacjach ws. kupienia F-35. Taka aktywność się opłaca. Nie dalej niż wczoraj Pentagon ogłosił, że ze względu na dużą liczbę zainteresowanych – w tym Polski – podjęta została decyzja o tym, żeby cena jednostkowa samolotu F-35 była niższa niż uprzednio oferowano, a więc przed nami dobre perspektywy – wskazywał minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak wyraził nadzieję, że negocjacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi ws. F-35 zakończą się obustronnym sukcesem. Szef MON przypomniał także, że żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej wyjadą na misję ONZ do Libanu. Rezygnację z udziału w misjach Narodów Zjednoczonych przez poprzedni rząd nazwał błędem.

Podczas uroczystości nie zabrakło także słów podziękowania w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego za ich codzienną służbę.

Dzięki ofiarności Państwa – Polska jest bezpieczna. Dzięki aktywności Państwa – Polska jest bezpieczna, a to jest celem i priorytetem polskiego rządu – mówił min. Mariusz Błaszczak.

Pierwszy Kompanijny Moduł Ogniowy Rak 12. Brygada Zmechanizowana otrzymała w listopadzie 2017 r. Pojazdy trafiły wtedy do 1. Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej.

TV Trwam News

drukuj