fot. PAP/Tytus Żmijewski

Min. Kownacki ws. Eurokorpusu: ograniczamy udział, kluczowa flanka wschodnia

Polska nie wycofuje się z Eurokorpusu, ale stopniowo ogranicza zaangażowanie; uważamy, że ważniejsza jest obecność żołnierzy na flance wschodniej NATO – powiedział dziś wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.

Wiceminister obrony pytany w onet.pl o decyzje dotyczące Eurokorpusu podkreślił, że Polska będzie stopniowo ograniczać swoje zaangażowanie.

„Polska nie będzie państwem ramowym w Eurokorpusie, ale przypominam też, że nim nie byliśmy (…). Uważamy, że ważniejsza jest flanka wschodnia i obecność naszych żołnierzy i żołnierzy koalicyjnych na flance wschodniej, chociażby w dywizji w Elblągu. Trzeba racjonalnie gospodarować siłami” – powiedział Bartosz Kownacki.

Dodał, że informacje na ten temat były wcześniej przekazywane partnerom w Eurokorpusie.

MON podało we wtorek, że Polska zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu, zachowując status państwa stowarzyszonego oraz, że stopniowo – w perspektywie 3-4 lat – zredukuje swój wkład. Resort podał, że decyzja w tej sprawie ma związek ze zwiększeniem obciążeń dla sił zbrojnych wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj