fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. M. Piotrowski: Poza NATO nie ma obecnie innej siły, która zabiega o pokój na świecie i chroni członków tego paktu 

Poza NATO nie ma obecnie innej siły, która realnie zabiega o pokój na świecie i chroni członków tego paktu; stworzenie jakiejkolwiek paralelnej instytucji osłabi ten Sojusz – powiedział europoseł prof. Mirosław Piotrowski. Polityk odniósł się w ten sposób do powracającego okresowo tematu armii europejskiej. Za jej utworzeniem opowiada się m.in. prezydent Francji.

Według Emanuela Macrona Europa musi mieć własną armię komplementarną ze strukturami NATO. Francuski prezydent powiedział w ub. tygodniu w mediach, że Unia Europejska nie będzie w stanie bronić się przed Chinami, Rosją, a nawet USA bez ,,prawdziwej europejskiej armii”. Prezydent USA uznał te słowa za obraźliwe.

Donald Trump komentując na Twitterze wypowiedź prezydenta Francji napisał, że Europa, zamiast tworzyć własną armię, powinna najpierw zacząć ,,wnosić sprawiedliwą część do NATO, które USA w większości subsydiują”. Pomysł tworzenia europejskiej armii skrytykował też na antenie TV Trwam europoseł prof. Mirosław Piotrowski.

– W tej chwili nie ma innej siły i organizacji poza NATO, która realnie zabiega o pokój na świecie i jednocześnie chroni członków tego paktu. Tworzenie jakiejkolwiek paralelnej instytucji osłabia ten sojusz. Kiedyś minister spraw zagranicznych Sikorski wystąpił z tezą dwóch polis, że lepiej mieć dwie polisy: jedną w NATO, a drugą w Unii Europejskiej. Jednak w pewnym momencie będzie trzeba powiedzieć: sprawdzam, czyli opowiedzieć się po którejś ze stron. Na Komisji Spraw Zagranicznych wysłuchiwaliśmy byłego szefa NATO i zadałem mu pytanie, jak on to widzi. On powiedział: panowie, o czym my mówimy, skoro państwa UE nie mogą porozumieć się, co do kwestii obrony w ramach NATO, to jak one porozumieją się tworząc oddzielną instytucję – powiedział prof. Mirosław Piotrowski.

Polityk mówił, że na tę kwestię trzeba patrzeć realnie i zdroworozsądkowo. Jego zdaniem, jeśli mowa o europejskiej obronności, należy skupić się na wzmacnianiu NATO i podtrzymywaniu dobrych stosunków z USA.

RIRM

drukuj