fot. PAP/Radek Pietruszka

MSWiA i służby podsumowały Marsz Niepodległości

Uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przebiegły godnie i bezpieczne – powiedział szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Jak dodał, doszło do kilku niegroźnych incydentów.

Przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz służb przedstawili informacje dot. zabezpieczenia uroczystości i zgromadzeń, jakie odbyły się 11 listopada.

W stołecznym marszu wzięła udział rekordowa liczba osób, bo aż ćwierć miliona. [czytaj więcej]

Ten marsz okazał się w dużej mierze świętem radości i patriotyzmu. Niezależnie od tego, jak bardzo przedstawiciele niektórych mediów i niektórych stacji będą doszukiwali się różnych bezeceństw i rzeczy strasznych i okrutnych, to trzeba powiedzieć sobie to wyraźnie – te uroczystości były uroczystościami bezpiecznymi i godnymi – godnymi tej rocznicy – ocenił Joachim Brudziński.

Minister Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych, poinformował, że służby zidentyfikowały ok. 100 osób, obywateli Polski, których jedynym celem było wywołanie zamieszek. Służby monitorowały także działalność grup ekstremistycznych z zagranicy, którzy deklarowali chęć przyjazdu do Polski.

Takich grup zidentyfikowaliśmy kilkanaście z kilkunastu państw świata, głównie Unii Europejskiej. W wyniku podjętych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego działań przekazano straży granicznej listę ok. 400 osób, których spodziewaliśmy się, że mogą dotrzeć do naszego kraju, gdyż takie deklaracje składały. W wyniku podjętych działań zdecydowana większość z tych osób nie dotarła do naszego kraju. Dodatkowo ABW zwróciła się do służb partnerskich w krajach, gdzie funkcjonują te grupy ekstremistyczne z prośbą o dodatkowe informację; o dotarcie do tych grup i przekazanie im jasnego sygnału, że ich pobyt w Polsce jest źle widziany przez władze naszego kraju – powiedział Mariusz Kamiński.

W marszu wzięła jednak udział kontrowersyjna grupa polityków z Włoch. Służby monitorowały ją podczas marszu. Chodzi o partię, która legalnie działa na włoskiej scenie politycznej.

RIRM

drukuj