fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Obywatele Ukrainy otrzymają PESEL. Ich pobyt będzie legalny przez 18 miesięcy

Przekroczenie granicy w okresie wojny da obywatelom Ukrainy prawo do legalnego pobytu w Polsce przez 18 miesięcy z możliwością przedłużenia. Ukraińcy otrzymają PESEL, który umożliwi im korzystanie z szeregu usług publicznych – mówił o założeniach specustawy szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. Od tego czasu do Polski przybył ponad milion uchodźców z Ukrainy. Rząd przyjął w poniedziałek projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Szef MSWiA na konferencji z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego poinformował, że we wtorek projekt będzie przedmiotem obrad Sejmu.

Specustawa, jak podkreślił, ma być fundamentem prawnym dla pobytu Ukraińców w Polsce. Mariusz Kamiński wyjaśnił, że jej celem jest to, aby obywatele Ukrainy, którzy w wyniku rosyjskiej agresji, znaleźli się w RP, „bez zbędnej biurokracji mogli legalnie przebywać na terenie naszego kraju”.

„Wprowadzamy zasadę, że przekroczenie granicy w okresie konfliktu zbrojnego, zarejestrowanie tego przekroczenia przez Straż Graniczną, daje tym osobom z Ukrainy prawo do legalnego pobytu przez 18 miesięcy na terenie naszego kraju, z możliwością przedłużenia, jeżeli sytuacja będzie tego wymagała, o kolejne 18 miesięcy” – poinformował minister.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1500825587497291780

Szef MSWiA wskazał, że rząd chce również, aby takie osoby mogły w Polsce legalnie pracować, miały dostęp do służby zdrowia, a małoletni mogli korzystać z edukacji.

„Żeby uporządkować tę sytuacje, a też ułatwić życie naszym sąsiadom, którzy w wyniku tych tragicznych wydarzeń, są na terenie naszego kraju, naszym przyjaciołom z Ukrainy, każdy z nich otrzyma numer PESEL” – wskazał.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1500828909184638977

Jak zaznaczył, w systemie będą zaznaczeni jako obywatele Ukrainy. Numer PESEL umożliwi im korzystanie z szeregu usług publicznych w Polsce, w tym utworzenie profilu zaufanego czy legalne zakładanie firm.

Mariusz Kamiński przekazał na konferencji, że od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę do Polski przybyło 1 mln 85 tys. uchodźców. Minister zaznaczył, że część uchodźców deklaruje na ten moment wolę pozostania w Polsce. Przeważającą grupą uchodźców, jak dodał, są kobiety i dzieci. Osobom tym, jak tłumaczył, udzielana jest doraźna pomoc w wyżywieniu, zakwaterowaniu i transporcie.

Szef MSWiA podkreślił, że cały czas taka pomoc będzie niezbędna, dlatego potrzebne są specjalne instrumenty finansowania. Specustawa, jak dodał, da możliwości wojewodom, służbom państwowym, samorządowcom organizowania uchodźcom bezpłatnego zbiorowego żywienia, zakwaterowania, transportu dla osób, które wymagają pomocy.

„Tak masowa, tak gwałtowna, tak wielka emigracja z terenu swojego kraju nie towarzyszyła żadnym wydarzeniom w tej części świata od zakończenia II wojny światowej” – zwrócił uwagę minister spraw wewnętrznych.

Dlatego, jak dodał, wolny świat, który wspiera walkę Ukrainy o niepodległość i suwerenność, deklaruje też wsparcie dla Polski.

„Padają bardzo konkretne kwoty. Ostatnio w Stanach Zjednoczonych mowa jest o miliardach dolarów pomocy humanitarnej przeznaczonej dla polskich władz na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Negocjujemy w tej chwili rzeczywistą pomoc z UE. Na razie padła jedna deklaracja 500 milionów euro. Ale rozumiemy, że jest to pierwsza doraźna pomoc, bo rzeczywiście ci uciekający wymagają dużej pomocy” – powiedział Mariusz Kamiński. Zaangażowanie, jak dodał, deklarują też agendy ONZ.

Jak podkreślił minister, Unia Europejska otworzyła swoje granice dla uchodźców z Ukrainy.

„Została zniesiona, zawieszona zasada, że pomocy należy udzielać w pierwszym bezpiecznym kraju. Zakładamy, że znacząca część uchodźców z Ukrainy będzie przemieszczała się dalej” – zaznaczył minister.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl