Porty w Szczecinie i Świnoujściu notują rekordowy poziom przeładunków

Porty w Szczecinie i Świnoujściu notują rekordowy poziom przeładunków. To dobra informacja, bo transport wodny ma być ważną gałęzią polskiej gospodarki.

To rekordowy rok dla zespołu portów w Szczecinie i Świnoujściu. Wszystko wskazuje na to, że przeładunki na koniec roku osiągną poziom 27 mln ton. Po dziewięciu miesiącach przeładowano o 12 proc. towaru więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ten wzrost konsekwentnie jest kontynuowany od trzech lat. W ubiegłym roku przeładowana o 5,5 proc. więcej niż w roku dwa tysiące szesnastym.

Może Bałtyckie jest najszybciej rozwijającym się akwenem w Europie. W porównaniu z rokiem 2001 jego obroty morskie do 2015 r. wzrosły o ponad 55 proc. Polskie porty biją kolejne rekordy w przeładunkach importowanych i eksportowanych towarów. Z każdym miesiącem wzrasta liczba ton, które pozostają w obrocie czołowych podmiotów w tym sektorze. Jak mówił prezes zarządu morskich portów Szczecin i Świnoujście Dariusz Słaboszewski – to zasługa dobrego stanu gospodarki.

– Port zawsze był, jest i będzie tym barometrem stanu gospodarki. Dobrze rozwijająca się gospodarka generuje swoje przyrosty również w obrocie portowym – powiedział Dariusz Słaboszewski.

Rekordowy wynik osiągnął także port, jeśli chodzi o przeładunki dzienne na nabrzeżach zarządu morskich portów Szczecin i Świnoujście. W ciągu jednego dnia przeładowana blisko 103 tys. ton towarów masowych i drobnicowych. Na tak duży przeładunek złożyła się między innymi obsługa wyładunku dużych partii węgla oraz rudy żelaza w porcie handlowym w Świnoujściu. Przeładunki są, zatem solą dla portu, są tym, czym port żyje – zauważył Dariusz Słaboszewski.

– Port żyje przeładunkami, port żyje z przeładunków i dla portu przeładunki są najważniejszym elementem funkcjonowania tej części gospodarki – podkreślił Dariusz Słaboszewski.

Na szczycie tabeli wzrostów jest węgiel. Port przeładował go w tym roku o 2/3 więcej aniżeli w 2017. Na drugim miejscu uplasowała się ruda żelaza, której to port przeładował więcej o 1/3. Porty zanotowały również wzrost przeładunków paliw, co w głównej mierze było możliwe dzięki terminalowi LNG w Świnoujściu.

Polskie Porty postanowiły przyłączyć się do świętowania przez Polskę setnej rocznicy odzyskania niepodległości – wspomniał wiceprezes zarządu morskich portów Szczecin i Świnoujście Kazimierz Drzazga

– Na stulecie odzyskania niepodległości polskie porty morskie zrobią 100 mln ton przeładunku – mówił Kazimierz Drzazga.

Zarząd portu w Szczecinie i Świnoujściu nie zwalnia jednak tempa i chce wypłynąć na jeszcze szersze wody. Na jeszcze wyższe wskaźniki, jakie osiąga port złoży się pogłębienie toru wodnego do 12,5 metra – stwierdził Kazimierz Drzazga.

– To znaczy, że będą mogły wpływać średniej wielkości statki, czyli o ładowności do 40 tys. ton do naszego portu – to jest jedna rzecz. Druga rzecz to to, że pogłębienie portu wymusza i stawia konieczność przystosowania portu do nowych zadań i w ślad za tym musimy wykonać szereg innych inwestycji towarzyszących jak obrotnice, nabrzeża, cała dostępność, duże ilości środków przeznaczonych przez kolej – wskazał Kazimierz Drzazga.

Kazimierz Drzazga zwrócił uwagę, że ważną rolę w rozwoju portu będzie też pełnić dostępność do portu, a ta dostępność rysuje się w jasnych barwach, albowiem jak mówił wiceprezes przyczyni się do tego rozwój dróg. Taki jak np. droga S3 odcinek od Wolina aż do Świnoujścia na kierunku południowym stronę Czech.

– To wszystko cieszy i powoduje to, że o naszym porcie i o jego jakości za lat kilka czy kilkanaście, będziemy mówić jak gdyby w zupełnie innym wymiarze – jako port nowoczesny, przystosowany do wielu realizacji, wielu zadań – powiedział Kazimierz Drzazga.

Grupa kapitałowa zarządu morskich portów Szczecin i Świnoujście na koniec 2017 r. osiągnęła zysk na poziomie 64 mln. Tak dobrego wyniku porty nie osiągały od 10 lat. Jak przewiduje zarząd portu, dobre wskaźniki nie tylko uda się utrzymać, ale dzięki inwestycjom i właściwym decyzjom podejmowanym przez kierownictwo portu, ten wynik z roku na rok będzie coraz lepszy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl