[TYLKO U NAS] M. Jakóbczyk: Euro to bardzo niekorzystny scenariusz dla Polski

Wciągnięcie Polski w orbitę strefy euro to bardzo niekorzystny scenariusz dla naszego kraju – ocenia Marcin Jakóbczyk. Prawnik komentuje w ten sposób ostatnią zapowiedź lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny.

Polityk opozycji ogłosił w ubiegłym tygodniu w Helsinkach, że Platforma po odsunięciu PiS-u od władzy zaproponuje dołączenie Polski do eurolandu.

Wielu ekspertów odnosząc się do pomysłu dołączenia naszego kraju do eurostrefy podkreśla jednak, że unijna waluta jest dla nas niebezpieczna. Takiego zdania jest m.in. Marcin Jakóbczyk. Prawnik wskazuje, że taki scenariusz nie jest obecnie dobry z punktu widzenia m.in. polskiej gospodarki.

Analizy ekspertów wskazują jednoznacznie na to, że właśnie dzięki temu, że zachowaliśmy do tej pory złotówkę jako walutę narodową, perspektywy gospodarcze naszego kraju są bardzo optymistyczne i ten rozwój gospodarczy jest odczuwalny – da się go zauważyć. Kolejna kwestia to jest oczywiście osłabienie naszej suwerenności jako państwa, które nie posiada własnej waluty, nie posiada waluty narodowej. Tym bardziej powinniśmy chcieć tę walutę zachować, może nie jak najdłużej, tylko po prostu jak najbardziej osłabiać euro w stosunku do złotówki – podkreślił Marcin Jakóbczyk.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w połowie tego roku, że Polska dołączy do strefy euro wtedy, gdy pensje Polaków zbliżą się do niemieckich.

Kraj, który chce wstąpić do strefy euro, musi spełnić tzw. kryteria konwergencji. Dotyczy to m.in. inflacji, deficytu publicznego oraz kursu walutowego.

RIRM

drukuj