Inauguracyjne posiedzenie gabinetu cieni PO – w czwartek

W czwartek w południe Platforma Obywatelska spotka się na inauguracyjnym posiedzeniu gabinet cieni – poinformował PAP lider tej Partii Grzegorz Schetyna.

Ustalony ma zostać harmonogram pracy; od stycznia gabinet ma spotykać się we wtorki, czyli w dni, kiedy zwykle obraduje rząd Beaty Szydło.

„To będzie pierwsze organizacyjne posiedzenie; ustalimy plan pracy do końca roku i zakres spraw, którymi będziemy się chcieli zająć” – powiedział Schetyna, „premier” w gabinecie cieni Platformy.

Czwartkowe „obrady” mają odbyć się w Sejmie i być zamknięte dla mediów.

Do końca tego roku mają się odbyć konferencje poszczególnych „ministrów” Platformy i ich zastępców podsumowujące rok rządów Prawa i Sprawiedliwości.

„Od stycznia rozpoczniemy regularne spotkania we wtorki, tak jak obraduje Rada Ministrów po to, by oceniać ich aktywność z całego tygodnia i przygotowywać własne projekty ustaw” – zaznaczył Schetyna.

Zaprezentowany w ubiegły czwartek gabinet cieni PO to prawie 50 osób – „premier”, dwóch „wicepremierów”, 21 „ministrów” i ich zastępców.

Zastępcami „premiera” Schetyny zostali była premier Ewa Kopacz i b. szef MON Tomasz Siemoniak. W składzie gabinetu znaleźli się również: szef klubu PO Sławomir Neumann (resort rozwoju i infrastruktury), Rafał Grupiński (kultura i dziedzictwo narodowe), Borys Budka (sprawy wewnętrzne i administracja), Czesław Mroczek (obronność), Rafał Trzaskowski (sprawy zagraniczne), Krzysztof Brejza (sprawiedliwość), Włodzimierz Nykiel (finanse), Urszula Augustyn (edukacja), Piotr Wach (nauka i szkolnictwo wyższego), Tomasz Grodzki (zdrowie).

„Ministrami” w gabinecie PO są ponadto: Michał Szczerba (polityka senioralna), Jarosław Duda (praca i polityka społeczna), Arkadiusz Marchewka (cyfryzacja), Jacek Protas (minister ds. samorządów), Dorota Niedziela (rolnictwo), Ireneusz Raś (sport i turystyka), Gabriela Lenartowicz (środowisko), Tadeusz Aziewicz (gospodarka morska), Małgorzata Janyska (gospodarka), Zdzisław Gawlik (energia). Monika Wielichowska jest w gabinecie cieni pełnomocniczką ds. równego statusu, sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski – szefem Komitetu Stałego, a skarbnik Mariusz Witczak – szefem KPRM.

W prace gabinetu cieni mają angażować się też europosłowie i samorządowcy PO oraz niezależni eksperci.

PAP/RIRM/

drukuj