Min. Błaszczak: Należy uszczelniać zewnętrzne granice Unii Europejskiej

Należy uszczelniać zewnętrzne granice Unii Europejskiej, to jest rozsądne działanie – powiedział w Brukseli minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Jak dodał, mechanizm stałej relokacji nie rozwiązuje problemu, a potęguje kryzys migracyjny.

Odpowiedzialni za sprawy wewnętrzne unijni ministrowie dyskutują dziś w Brukseli m.in. nad reformą unijnej polityki azylowej i solidarności pomiędzy państwami członkowskimi w kontekście przyjmowania uchodźców.

Decyzje ws. bezpieczeństwa powinny być podejmowane przez Radę Europejską, a więc jednogłośnie. Polskie władze nie godzą się na wywieranie presji ws. imigrantów – powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Odniósł się też do krytyki i gróźb ze strony Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej.

Donald Tusk udowodnił, że w sprawach najważniejszych, a bezpieczeństwo należy do tej kategorii spraw, zajmuje stanowisko, które naraża Polskę na zagrożenie. Wywieranie presji na polski rząd, żeby przyjmował uchodźców, to jest prosta droga, która prowadzi do katastrofy społecznej i która prowadzi do tego, że w ciągu kilkudziesięciu lat Warszawa mogłaby wyglądać, jak obecnie wygląda Bruksela. Ja tego nie chcę. Nie chcę, aby w Warszawie były takie dzielnice, jak w Brukseli, włącznie z tą najsłynniejszą dzielnicą, która jest wyłączona spod prawa belgijskiego – zaznaczył.

Szef MSWiA wymienił działania, które Polska podjęła w ramach UE, dotyczące m.in. uszczelnienia granic.

Polscy strażnicy graniczni są dziś na granicy macedońsko-greckiej, byli na granicy bułgarsko-tureckiej, dwukrotnie na granicy serbsko-węgierskiej i słoweńsko-chorwackiej, a więc jesteśmy do dyspozycji wszędzie tam, gdzie nasi partnerzy oczekują wsparcia. Rozsądnym działaniem jest uszczelnianie granicy zewnętrznej Unii Europejskiej – podkreślił Mariusz Błaszczak.

We wrześniu 2015 r. państwa UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Gracji. Termin na zakończenie działań wyznaczono na wrzesień 2017 r.

Dotychczas tylko nieco ponad 18 tys., czyli około 11 proc. ustalonej liczby osób, zostało faktycznie przeniesionych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl