fot. PAP/EPA

Polska marnuje fundusze unijne

Polska marnuje wielką szansę jaką były fundusze unijne na lata 2007-13; realizacja wielu projektów jest zagrożona – alarmuje poseł Izabela Kloc.

Przez siedem lat wykorzystano tylko 52%. Zostały już tylko dwa lata na wydanie tych środków.

Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zwróciła się do minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej 6 lutego b.r. z pytaniem o to jak wyglądają szczegóły wykorzystania środków w poszczególnych programach i priorytetach. Minister jednak nie przedstawiła takich informacji.

Teraz jak mówi poseł możemy mieć także obawy w związku z przyszłą perspektywą.

– Chcemy zapytać jaki jest stan wykorzystania środków unijnych tej perspektywy. Nie można ocenić podziałów środków na kolejną perspektywę jeżeli nie wiemy w jaki sposób te środki są w tej chwili wykorzystane. Dlatego będziemy pytać o takie ważne priorytety jak gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, jak zarządzanie zasobami, przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska czyli o projekty przeciwpowodziowe. Będziemy również pytać o bezpieczeństwo energetyczne, o dyfuzję innowacji oraz o priorytet – transport przyjazny środowisku – chodzi o projekty kolejowe – akcentuje poseł Izabela Kloc.

RIRM

 

drukuj