„Utrzymanie sankcji wobec Rosji dobrym krokiem”

Utrzymanie zaostrzonych sankcji wobec Rosji to dobra decyzja; Putin szanuje tylko tych, którzy potrafią okazać siłę – ocenia europoseł PiS, Tomasz Poręba.

O utrzymaniu zaostrzonych restrykcji zdecydowali wczoraj ambasadorzy państw członkowskich Unii Europejskiej.

Po ocenie realizacji porozumienia o zawieszeniu broni na wschodniej Ukrainie dyplomaci uznali, że  Rosja nie spełnia warunków rozejmu podpisanego w Mińsku – chodzi przede wszystkich o kontrolę granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Federacja Rosyjska musi czuć, że nie jest bezkarna i nie na wszystko może sobie pozwolić – stwierdza Tomasz Poręba.

Rosja prowadzi regularną wojnę na wschodzie, lekceważy wszystkie ustalenia pokojowe zawarte w ostatnim czasie. Tylko zdecydowana, kategoryczna postawa UE wobec Rosji, dalsze sankcje, zwłaszcza te ekonomiczne, bijące w Putina i jego otoczenie, w przedsiębiorstwa rosyjskie, daje nadzieję na to, że Putin się zatrzyma. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że plany rosyjskie sięgają daleko dalej, niż Donbas czy Krym, dlatego jako UE i Polska w UE musimy robić wszystko, by jeszcze bardziej stanowczo z Putinem rozmawiać, bo to typowy przykład polityka wychowanego przez system sowiecki – szanuje tylko takich, którzy są silni – mówi eurodeputowany.

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel już wcześniej sygnalizowała, że UE nie jest skłonna złagodzić sankcji wobec Rosji. Oceniła, że nie ma żadnych gwarancji poprawy sytuacji na Ukrainie.

RIRM

drukuj