Szefowie MSZ Polski i Irlandii m.in. o stosunkach UE z Wielką Brytanią

Relacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią i negocjacje dotyczące Brexitu były wśród tematów poruszonych podczas czwartkowej rozmowy szefów MSZ Polski i Irlandii, Witolda Waszczykowskiego i Charlesa Flanagana.

Flanagan potwierdził również, że premier Irlandii Enda Kenny przyjął zaproszenie premier Beaty Szydło do złożenia w lutym wizyty w Polsce.

Waszczykowski przebywa w stolicy Irlandii drugi dzień. W środę spotkał się z przedstawicielami Polonii, a w czwartek ma tam jeszcze rozmawiać m.in. z irlandzkim ministrem oświaty Richardem Brutonem oraz wygłosić wykład w The Institute of International and European Affairs (irlandzkim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Europejskich).

Jak mówili Waszczykowski i Flanagan na konferencji prasowej po spotkaniu, jednym z głównych tematów ich rozmowy była kwestia wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

– Brexit to problem całej UE. Każdy z naszych krajów ma rozwinięte i wyjątkowe stosunki z Wielką Brytanią. (…) W najbliższych miesiącach powinniśmy wypracować wspólne stanowisko Unii w negocjacjach dotyczących przyszłych relacji z Wielką Brytanią i oczywiście w tych pracach nad wspólnym stanowiskiem wrażliwość i interesy poszczególnych krajów członkowskich powinny być wzięte pod uwagę – mówił szef polskiej dyplomacji.

W polskim przypadku – dodał – są to m.in. kwestie związane z wolnym przepływem osób.

Waszczykowski zaznaczył, że polski rząd rozumie szczególną sytuację Irlandii w kontekście Brexitu, związaną m.in. z relacjami gospodarczymi Londynu i Dublina, i jest zdania, że także jej interesy oraz wrażliwość powinny zostać uwzględnione w stanowisku negocjacyjnym UE.

Jestem usatysfakcjonowany po rozmowie z Witoldem (Waszczykowskim), widząc, że po stronie państw członkowskich jest zrozumienie dla wyjątkowej sytuacji Irlandii w kontekście negocjacji dotyczących Brexitu – mówił z kolei irlandzki minister spraw zagranicznych.

Podkreślił, że jego zdaniem na obecnym etapie niemądre byłoby „spekulowanie, czy ostatecznie będzie miał miejsce – jak to się określa – twardy czy miękki Brexit”. „Musimy być przygotowani na każdą z tych ewentualności” – dodał.

Ministrowie rozmawiali również m.in. o sytuacji społeczności polskiej mieszkającej na wyspie – m.in. pod względem dostępu do edukacji – oraz o możliwościach zwiększenia obecności języka polskiego w irlandzkich szkołach, która ma być przedmiotem rozmowy szefa polskiej dyplomacji z irlandzkim ministrem oświaty.

Flanagan zwrócił w tym kontekście uwagę, iż w tym roku ponad 700 uczniów zdawało język polski na irlandzkiej maturze, a Waszczykowski – na fakt, że polski ma w irlandzkim ministerstwie spraw zagranicznych status równy angielskiemu.

„Mam nadzieję, że to dobry znak i symboliczna decyzja, która zapowiada, że język tej wielkiej społeczności będzie też popularny wśród innych instytucji w Irlandii” – powiedział.

Polacy w Irlandii stanowią największą mniejszość narodową – według różnych szacunków mieszka ich tam od 110 tys. do nawet ok. 150 tys. – a język polski jest najczęściej używanym językiem obcym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl