Ministerstwo Rolnictwa: w 2017 r. ponad 50 mld zł z UE dla Polski

Polska składka do budżetu UE wyniesie w przyszłym roku ok.18 mld złotych, przy znacznie wyższych transferach z budżetu UE do Polski w wysokości ponad 50 mld zł – podał w czwartek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Polska składka do budżetu UE w 2017 roku wyniesie ok.18 mld zł przy znacznie wyższych transferach z budżetu UE do Polski – wstępnie szacowanych na ponad 50 mld zł, skoncentrowanych w obszarach związanych z polityką spójności i Wspólną Polityką Rolną – powiedział Kwieciński podczas spotkania z dziennikarzami.

Według Kwiecińskiego polityka spójności przynosi realne efekty w sferze społeczno-gospodarczej.

Przyznam, że mało kto się spodziewał tak silnego efektu na tworzone miejsca pracy. W sensie makroekonomicznym oceniono, że polityka spójności wygenerowała ok. 1 bln euro dodatkowo we wszystkich krajach członkowskich – mówił wiceminister.

Dodał, że sfinansowane z funduszy spójności inwestycje to także prawie 1 mln miejsc pracy. Jak zaznaczył, w sumie w Unii Europejskiej do 2023 r. powstanie 3 mln miejsc pracy.

Komisja szacuje, że 270 mln euro zainwestowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w okresie 2007-2013 wraz ze współfinansowaniem krajowym wygeneruje do 2023 r. 1 bilion euro dodatkowego PKB we wszystkich państwach członkowskich ogółem – podało MR.

„Miejsce i rola polityki spójności nie jest kwestionowana ani przez Komisję Europejską, ani kraje członkowskie UE. Otwiera to drzwi do nowej polityki spójności po 2020 roku” – powiedział Kwieciński.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl