fot. PAP/Marcin Obara

Warszawa: Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Okazją do rozmowy jest m.in. 20. rocznica wstąpienia Polski do Sojuszu. W najbliższych dniach zaplanowano szereg uroczystości.

Podczas spotkania prezydenta z szefem Sojuszu ma być omówiona kwestia rozwijania obecności NATO na wschodniej flance. Wojska sojusznicze stacjonują koło Orzysza. Wczoraj na tamtejszym poliginie odbyły się ćwiczenia, w których uczestniczyli żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej. Manewrom przyglądał się Zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Prezydent Andrzej Duda liczy, że w przyszłości na terenie Polski pojawi się jeszcze więcej żołnierzy Sojuszu.

–  To jest taki wymowny pokaz obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu. Mam nadzieję, że ta obecność z biegiem lat będzie się pogłębiała, będzie się powiększała, że będziemy mieli nie tylko obecnych żołnierzy różnych armii Sojuszu Północnoatlantyckiego na terenie Polski, ale że będą często odbywały się u nas także i ćwiczenia – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Batalionowa Grupa Bojowa NATO stacjonuje w woj. warmińsko-mazurskim od kwietnia 2017 r. Rotacja kolejnych zmian żołnierzy następuje co 6 miesięcy. Trzon batalionu NATO tworzą żołnierze kawalerii pancernej USA. W jego skład wchodzą też żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Władze Polski podejmują także działania na rzecz utworzenia w naszym kraju stałej bazy wojsk amerykańskich. Roboczo nazwano ją Fort Trump.

RIRM

drukuj