fot. PAP/Adam Warżawa

W Gdańsku trwa konferencja pt. ,,Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”

W Sali BHP stoczni Gdańskiej trwa konferencja pt. ,,Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”. W dwudniowym wydarzeniu  uczestniczą – obok władz ,,Solidarności” i księży biskupów – m.in. przedstawiciele parlamentu czy Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W trakcie konferencji głos zabrał m.in. Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. W swoim wystąpieniu związkowiec zauważył, że nie przypadkowo konferencja nt. godności człowieka odbywa się w Sali BHP.

To właśnie tu, 40 lat temu, w sierpniu 1980 roku robotnicy walczyli i uzyskali porozumienie, które stawiało godność i podmiotowość człowieka na zdecydowanie wyższym poziomie – podkreślił szef „Solidarności”.

– To ten dokument, 21 postulatów – marzenia robotników 1980 roku – w konsekwencji pozwoliły na to, że żyjemy dzisiaj w wolnym i demokratycznym kraju, ale nie wolnym od różnego rodzaju patologii, szczególnie społecznych na rynku pracy. Stąd właśnie dzisiejsza konferencja inauguracyjna i powołanie Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem „Solidarności”. Chcemy się dzisiaj także zastanowić nad tym, jak na światowym rynku odnajduje się człowiek pracy, bo w gospodarce zdominowanej przez międzynarodowe korporacje i koncerny coraz trudniej dostrzec pojedynczego człowieka – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Konferencje poprzedziła uroczysta Eucharystia sprawowana w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Mszy św. przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. [czytaj więcej]

Metropolita Gdański oraz metropolita Krakowski zostali laureatami tygodnika „Solidarność”. Duchowni otrzymali wyróżnienie na konferencji odbywającej się w Sali BHP.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl