fot. PAP/Tytus Żmijewski

W Bydgoszczy odbyły się uroczystości 40. rocznicy Bydgoskiego Marca

Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki wzięli udział w uroczystości 40. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981 roku.

Uroczystości z okazji 40. rocznicy Bydgoskiego Marca rozpoczęły się od Eucharystii w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, a następnie przeniosły się na plac przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.

W przemówieniu prezydent Andrzej Duda dziękował za bohaterstwo uczestnikom wydarzeń Bydgoskiego Marca. Przypomniał, że wśród ofiar pobicia tamtego dnia przez ZOMO był senator Jan Rulewski. Podkreślił, że Solidarność zdecydowała wówczas o ogłoszeniu strajku ostrzegawczego, do którego doszło.

– Był to największy w naszej historii pokaz solidarności, który wstrząsnął władzą. W jego efekcie komuniści cofnęli się i musieli się poddać. 12 maja doszło do zarejestrowania NSZZ „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Stało się. Karnawał solidarności przybrał w tamtym momencie pełną swoją moc. Największe zjednoczenie polskiego narodu w naszej historii. Dziękuję – mówił Andrzej Duda.

 

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości również wskazywał na znaczenie strajku rolników.

– Test w Bydgoszczy jest niezwykle ważnym momentem na drodze Polski do wolności, dlatego nisko kłaniam się zarówno bohaterom tamtych dni, którzy wtedy stawali w pierwszym szeregu walki w tamtej polskiej insurekcji, jak i naszej ówczesnej dziesięciomilionowej armii „Solidarności” To dzięki Wam my dzisiaj od ponad 30 lat cieszymy się wolną Polską – powiedział Mateusz Morawiecki.

Przedstawiciele najwyższych władz państwowych złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca na pl. przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.

RIRM/TV Trwam News

drukuj