Prezydent: To wielkie święto polskości

Chrzest Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego – powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek w orędziu podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość – powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego. Podkreślił też, że udało się zbudować wspólnotę na fundamencie wiary.

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że to chrześcijańskie dziedzictwo po dzień dzisiejszy kształtuje losy Polski i każdego z Polaków.

– Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego […]. Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju. To właśnie miał na myśli Ojciec Święty, nasz Jan Paweł II, kiedy mówił, że nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Gdy nasi wrogowie próbowali zniszczyć państwo i Kościół, aby rozsadzić fundamenty naszej tożsamości, to naród przeciwnie – zapełniał świątynie, szukając tam wspólnoty – mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

„Przyjmując chrzest nasi przodkowie wyznaczyli rdzeń, wokół którego kształtował się wspaniały polski naród” – podkreślił prezydent w piątek w orędziu podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu.

I gdy było wyjątkowo źle, gdy nasi wrogowie próbowali zniszczyć państwo i Kościół, aby rozsadzić fundamenty naszej tożsamości, to naród przeciwnie – zapełniał świątynie, tam szukając wspólnoty, udowadniając też ponadczasową mądrość decyzji przodków – mówił.

Według Dudy „rok 966 to najważniejsza cezura w naszych dziejach, a obecne uroczystości są świętowaniem 1050. urodzin naszego narodu i ojczyzny”.

To wielkie święto polskości, która jest źródłem naszej dumy i radości. I będziemy je kontynuować przez kolejne miesiące w całym kraju. Jego kulminacją stanie się zaś pierwsza wizyta w Polsce papieża Franciszka i Światowe Dni Młodzieży – dodał.

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, po raz pierwszy w historii poza Warszawą. Obradom przewodniczą marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

PAP/RIRM

drukuj