fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda na forum ONZ wezwał władze Białorusi do odejścia od polityki ucisku; władze Rosji do uwolnienia Nawalnego

Prezydent Andrzej Duda wezwał władze Białorusi do odejścia od polityki ucisku na rzecz dialogu, a władze Rosji do uwolnienia Aleksieja Nawalnego. Zwrócił też uwagę na prześladowania religijne. Prezydent RP zabrał głos w trakcie debaty Rady Praw Człowieka ONZ, która ze względu na trwającą pandemię COVID-19 odbyła się w formie wideokonferencji.

Andrzej Duda wskazywał m.in., że wolność religii i wyznania jest jednym z podstawowych praw człowieka i wymaga ochrony na całym świecie. Naruszanie tego podstawowego prawa powinno być skuteczniej zwalczane przez społeczność międzynarodową – zaznaczył.

Polska jest szczególnie zaniepokojona nasilającym się zjawiskiem dyskryminacji i prześladowań religijnych chrześcijan i innych mniejszości religijnych. W związku z tym 22 sierpnia 2019 r. z inicjatywy Polski Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję pt. „Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie” – wyjaśnił Andrzej Duda.

Prezydent Polski podkreślił, że skala represji wobec Białorusinów, którzy wyszli na ulicę protestować po wyborach prezydenckich w tym kraju była alarmująca. Wskazał, że w tej sytuacji społeczność międzynarodowa nie może milczeć. Andrzej Duda zwrócił jednocześnie uwagę, że Białoruś nie jest jedynym krajem w naszym regionie, którego władze stosują represje polityczne wobec swojego społeczeństwa. Wskazał, że dobitnie pokazała to Federacja Rosyjska w masowych zatrzymaniach pokojowych demonstrantów, którzy wyrażali swoje poparcie dla Aleksieja Nawalnego. W jego opinii, „przywracanie podejścia +business-as-usual+ w stosunkach z Rosją i oczekiwanie, że wpłynie ono na zachowanie Kremla, jest naiwne”.

RIRM

drukuj