Prezydent RP: W Nowym Roku przypomnimy sobie i światu, jak wielki jest polski duch wolności

Prezydent Polski Andrzej Duda wystosował w poniedziałek noworoczne orędzie. Szef państwa polskiego wskazał, iż pod biało-czerwoną flaga jest i zawsze będzie miejsce dla każdego Polaka. Zaznaczył również, że w 2019 roku Rzeczypospolita Polska przypomni sobie i światu, jak wielki jest polski duch wolności.

Prezydent zaznaczył, że za nami wyjątkowy rok 2018 – rok obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Było to wielki święto polskiej wolności i narodowej dumy – święto nas wszystkich. Dziękuje Państwu za włączenie się w tysiące jubileuszowych inicjatyw lokalnych i państwowych. Za wspaniałą atmosferę tych dni, gdy podobnie jak w roku 1918 gromadziliśmy się pod biało-czerwoną flagą. Pod nią jest i – wierzę w to – zawsze będzie miejsce dla każdego z nas – mówił Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego wskazał, iż w roku 2019 „przypomnimy sobie i światu, jak wielki jest polski duch wolności”.

– Okazją do tego jest 100-lecie Powstania Wielkopolskiego i pierwszego z trzech Powstań Śląskich; 80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 20-lecie członkostwa Polski w NATO. Upamiętnimy także 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej oraz 15-lecie przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej; 40 lat od pierwszej pielgrzymki Papieża-Polaka do Ojczyzny oraz 30-lecie przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku, w szczególności pierwszych wolnych wyborów do Senatu. Raz jeszcze spojrzymy na nasze dzieje jako na historię nieustępliwych, solidarnych starań o wolność, niepodległość i pokój – podkreślił.

Prezydent Polski akcentował, że budowa i umacnianie Rzeczypospolitej jest naszym wspólnym obowiązkiem.

– W nowym roku będziemy wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, a także do Sejmu i Senatu. W ten sposób każdy z nas współtworzy niepodległe, bezpieczne i stabilne państwo. Jednak decyzje obywateli wymagają także odpowiedzialności ze strony polityków wszystkich opcji. Kampania wyborcza to dobry czas na merytoryczną dyskusje o przyszłości Polski – powiedział Andrzej Duda.

Sprawy publiczne to tylko jedna z dziedzin życia. Istnieją też inne ważne wybory i decyzje – zwrócił uwagę szef państwa polskiego.

– Osobom, które będą przeżywać w tym roku doniosłe, osobiste wydarzenia: zawarcie małżeństwa, narodziny dziecka czy ważne egzaminy – życzę spokoju, optymizmu i oczywiście powodzenia. Niech Państwa starania z lat ubiegłych przyniosą oczekiwane owoce. Niech Nowy Rok 2019 upłynie Państwu w zdrowiu i pomyślności. Życzę pokoju, wzajemnego szacunku i zrozumienia w Państwa rodzinach, w gronie przyjaciół i sąsiadów, współpracowników. Oby zawsze mogli Państwo liczyć na życzliwy uśmiech i pomocną dłoń – na przejawy zwykłej ludzkiej serdeczności. Nie szczędźmy ich sobie, bo im więcej dajemy, tym więcej otrzymujemy – podkreślił prezydent Andrzej Duda w noworocznym orędziu do Polaków.

RIRM

 

drukuj