fot. Monika Bilska

Główne wydarzenia polityczne w Polsce w 2018 roku  

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, rekonstrukcja rządu, kontrowersje wokół noweli ustawy o IPN, wybory samorządowe czy spór z Komisją Europejską o reformę sądownictwa – to główne wydarzenia w polityce w 2018 r.

Centralne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się 11 listopada. Ulicami Warszawy przeszedł wówczas Marsz Niepodległości. W minionym roku mieliśmy też do czynienia z kontrowersjami, jakie pojawiły się wokół noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – zwraca uwagę prof. Mieczysław Ryba, politolog.

– Tutaj wybuchła ogromna awantura. Były ogromne naciski z tym związane, które pokazały nam, że podstawowa prawda historyczna o tym, że Polacy byli bohaterami a nie mordercami – jest w świecie mało znana, a niektórzy wprost ją kwestionują. Nie do końca możemy liczyć na Amerykanów; wiemy, w jaki sposób pod koniec roku pani ambasador zachowywała się w relacji do polskiego premiera czy polskich parlamentarzystów, wprost sugerując, że nie ma tutaj możliwości np. porządkowania przestrzeni medialnej – podkreśla prof. Mieczysław Ryba.        

W 2018 roku doszło także do rekonstrukcji rządu. Odwołani zostali m.in. szefowie: MON – Antoni Macierewicz oraz MSZ – Witold Waszczykowski, a także ministrowie: środowiska – Jan Szyszko czy zdrowia – Konstanty Radziwiłł.

Sejm rozpoczął również prace nad projektem „Zatrzymaj aborcję”. Mimo apeli o dalsze procedowanie projekt utknął w specjalnie powołanej podkomisji.

Polska toczyła w 2018 roku spór z Komisją Europejską w sprawie reformy sądownictwa.  W efekcie Parlament uchwalił, a prezydent Polski podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym dot. powrotu do pełnienia urzędu przez sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia.

W minionym roku wybieraliśmy radnych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wybory do sejmików wygrało Prawo i Sprawiedliwość.

Całość wypowiedzi prof. Mieczysława Ryby nt. najważniejszych politycznych wydarzeń mijającego roku dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj