fot. PAP/EPA

A. Duda: szczyt Trójmorza w lipcu w Warszawie; spodziewana obecność Trumpa

Szczyt państw Trójmorza odbędzie się w lipcu w Warszawie; według wszelkich zapowiedzi ze strony Białego Domu jego gościem będzie prezydent USA Donald Trump – poinformował dziś w Zagrzebiu prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że Polska i Chorwacja będą współgospodarzami lipcowego szczytu Trójmorza.

„Pierwotny plan był taki, że szczyt będzie się odbywał we Wrocławiu, ale z uwagi na to, że okoliczności się zmieniły, jesteśmy zmuszeni, ze względów logistycznych i ze względów bezpieczeństwa przenieść ten szczyt państw Trójmorza do Warszawy” – zaznaczył Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.

Dodał, że według wszelkich zapowiedzi ze strony Białego Domu, w szczycie weźmie udział prezydent Trump.

„Chciałem powiedzieć, pani prezydent, że jest to nasz wielki, wspólny sukces. Bo chcę bardzo mocno podkreślić, że oczywiście pan prezydent Donald Trump otrzymał ode mnie dwukrotne zaproszenie – jedno zaproszenie formalne, ale też zapraszałem pana prezydenta ustnie, w rozmowach, które odbyliśmy” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent Polski zwrócił uwagę, że również Kolinda Grabar-Kitarović, czując się współgospodarzem szczytu Trójmorza, zapraszała Trumpa i „poczyniła wiele starań w tym kierunku, żeby prezydent Donald Trump spotkał się w ramach inicjatywy Trójmorza z państwami Europy środkowej”.

„I rzeczywiście wszystko wskazuje na to, że te nasze starania, pani prezydent, będą uwieńczone sukcesem. Ogromnie za to dziękuję” – podkreślił prezydent Duda.

Dziękował też Kolindzie Grabar-Kitarović za niedawne poparcie polskiej kandydatury w głosowaniu na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

„Ogromnie za to, pani prezydent, dziękuję, bo był to świetny wynik, najwyższe poparcie. Przyznam się, że nawet nie spodziewaliśmy się, że tak wysokie poparcie otrzymamy, że (…) w tak wielu państwach przychylnie będzie odbierana ta kandydatura Polski” – zaznaczył prezydent.

PAP/RIRM

drukuj