fot. isp-modzelewski.pl

[TYLKO U NAS] Prof. W. Modzelewski: Bezspornie 2018 r. jest jednym z najlepszych pod względem ekonomicznym

Bezspornie, z punktu widzenia ekonomicznego, a także fiskalnego, był to rok jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy – mówił prof. Witold Modzelewski, ekonomista, podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, ale także afery GetBack i Komisji Nadzoru Finansowego – to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.

Z początkiem 2018 r. weszły w życie przepisy o systemie teleinformatycznym izby rozliczeniowej wprowadzone w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. W tym roku wszedł też w życie mechanizm podzielonej płatności VAT, zakładający, że przedsiębiorca, oprócz tzw. konta firmowego, ma również rachunek VAT. Ekonomista, prof. Witold Modzelewski ocenia, że rok 2018 będzie zaliczony do sukcesów mijającego 30-lecia.

– Bezspornie, z punktu widzenia ekonomicznego, a także fiskalnego, był to rok jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy. Jeżeli liczyć bardzo prostym wskaźnikiem, jakim jest wielkość deficytu budżetowego, to – chociaż różne były jego metodologie liczenia – to jednak rok 2018 będzie najlepszy. Jeżeli – niezależnie od sporów, co do kwot jest to poniżej 1 proc. PKB, a prawdopodobnie będzie około 12-14 mld zł, to jest to bezsporny sukces – podkreśla ekonomista.

Między innymi Agencja Fitch potwierdziła w tym roku długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A-” z perspektywą stabilną. Rating na poziomie „A-„, w ocenie Fitch, odzwierciedla „zdywersyfikowaną gospodarkę i mocne fundamenty makroekonomiczne”.

W minionym roku chwalono też ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych.

Głośno był w 2018 r. o Komisji Nadzoru Finansowego. Przewodniczący tej instytucji Marek Chrzanowski miał zaoferować właścicielowi m.in. Getin Noble Banku – Leszkowi Czarneckiemu – przychylność w zamian za około 40 mln zł. Giełda Papierów Wartościowych, na wniosek KNF, zawiesiła w minionym roku obrót akcjami spółki GetBack. Prezes spółki Konrad K. został aresztowany i usłyszał 8 zarzutów. Obligatariusze GetBack do dziś starają się odzyskać środki zainwestowanych w obligacje.

Cała rozmowa z prof. Witoldem Modzelewskim w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj