fot. flickr.com

Syria: 30 tys. cywilów uciekło przed bojownikami Państwa Islamskiego

W ciągu ostatnich 48 godzin z prowincji Aleppo, na północy Syrii, przed walkami między dżihadystami a syryjskimi rebeliantami uciekło blisko 30 tys. ludzi.

Północna część prowincji Aleppo stała się miejscem gwałtownych walk między rebeliantami a IS, którego nie obejmuje postanowienie wstrzymania się od walki.

Pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka – Human Rights Watch, wezwała Turcję aby wpuściła uchodźców na terytorium swojego państwa.

Organizacja również oskarżyła turecką straż graniczną o strzelanie w kierunku zbliżających się do granicy Syryjczyków.

– Podczas gdy cywile uciekają przed bojownikami Państwa Islamskiego (IS), Turcja – zamiast współczuć – odpowiada strzałami i ostrą amunicją […] Cały świat mówi o zwalczeniu Państwa Islamskiego, a ci, którzy są najbardziej narażeni na to, że padną ofiarą jego potwornych nadużyć, są w pułapce po niewłaściwej stronie betonowego muru – powiedział przedstawiciel Human Rights Watch Gerry Simpson.

W Genewie trwają negocjacje pokojowe, które mają doprowadzić do pokoju w Syrii. Walki, które toczą się na terenie Syrii zagrażają trwającemu od 27 lutego rozejmowi. Wojna domowa w Syrii dotychczas pochłonęła ponad 270 tysięcy istnień ludzkich.

PAP/RIRM

drukuj