fot. twitter.com

Ukraiński wywiad: na Krym wracają ciała rosyjskich żołnierzy z Syrii

28 trumien z ciałami rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w Syrii, przybyło w ostatnim czasie na okupowany przez Rosję Krym – wynika z raportu Centralnego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

„Z Syrii do Sewastopola dostarczono ciała 26 wojskowych z 810. oddzielnej brygady piechoty morskiej (Sewastopol) Wojsk Obrony Wybrzeża Floty Czarnomorskiej” – poinformowano na stronie internetowej Zarządu Wywiadu.

Sewastopol jest główną bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, którą przed okupacją Krymu Kijów dzierżawił Moskwie. Po zajęciu półwyspu przez Rosjan część żołnierzy armii ukraińskiej na Krymie przeszła na stronę rosyjską. Według mediów Moskwa wysyłała ich do Syrii w pierwszej kolejności.

Ukraiński wywiad twierdzi, że rosyjskie dowództwo w Syrii nie jest w stanie zapewnić swym żołnierzom odpowiednich warunków sanitarnych, w związku z czym w rosyjskich oddziałach wzrasta zachorowalność na choroby infekcyjne.

Wywiad w Kijowie informuje jednocześnie, że oddziały wojsk syryjskich, wspierane przez siły powietrzno-kosmiczne Federacji Rosyjskiej, kontynuują działania ofensywne w prowincjach Aleppo, Damaszek, Latakia, Hama i Hims oraz że udało się im zdobyć kontrolę nad szeregiem miejscowości w rejonie Aleppo.

Wywiad podał, że dowództwo rosyjskie zwiększa swoją obecność w Syrii, gdzie w bazie Hmeymim ostatniej doby dwukrotnie lądowały samoloty transportowe Ił-76. Ukraińcy poinformowali także, że w kierunku wybrzeża syryjskiego płynie należący do Floty Czarnomorskiej statek dźwigowy „Kił-158” z ładunkiem wojskowym.

PAP/RIRM

drukuj