Niemcy i Francja proponują OBWE wsparcie na Ukrainie

Niemcy i Francja złożyły OBWE oficjalną propozycję nadzorowania za pomocą dronów rozejmu nad granicą ukraińsko-rosyjską – powiedział w Berlinie szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Planowane jest ponadto wysłanie żołnierzy z bronią.

Po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem Steinmeier poinformował, że Bundeswehra może skierować w rejon kryzysu dwa drony. Obsługujące je ekipy mają otrzymać „uzbrojoną eskortę” – dodał szef niemieckiej dyplomacji.

Według Steinmeiera, nie ma jeszcze oficjalnej reakcji OBWE na niemiecko-francuską propozycję. Zwrócił on uwagę na „polityczne i prawne przeszkody”, które należy rozwiązać przed wdrożeniem tego planu.

Steinmeier nie sprecyzował, ilu niemieckich żołnierzy miałoby wziąć udział w misji. Podkreślił ponadto, że Berlin i Paryż odpowiedziały na sugestię OBWE. – Nie narzucamy OBWE swoich pomysłów – zapewnił.

Klimkin ocenił pozytywnie propozycję, mówiąc, że jest ona „ważnym wkładem w realizację rozejmu”. Misja z udziałem uzbrojonych żołnierzy musi zostać jednak zaaprobowana przez parlament ukraiński. Pod koniec października na Ukrainie odbędą się wybory parlamentarne.

Na misję z udziałem dronów i uzbrojonych żołnierzy musiałyby wyrazić zgodę wszystkie kraje należące do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w tym także Rosja.

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapewniła w niedzielę w wywiadzie dla telewizji publicznej ARD, że mimo problemów ze sprzętem wojskowym jej kraj może w sposób bardziej zdecydowany zaangażować się w rozwiązywanie konfliktu na Ukrainie i w Iraku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl