fot. pixabay.com

Ukraina: Premier Polski i wielu zachodnich polityków odwiedzi w tym tygodniu Kijów

We wtorek w Kijowie wizytę złoży premier RP Mateusz Morawiecki; w tym tygodniu do Kijowa przybędzie też wielu innych zachodnich polityków, w tym premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii – Boris Johnson i Mark Rutte. Wizytę na Ukrainie ma też złożyć prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan.

„Dosłownie na dniach w Kijowie będą jednocześnie premierzy Polski, Wielkiej Brytanii, Holandii. Stale przybywają ministrowie spraw zagranicznych. Mój grecki kolega już jest na Ukrainie, mój kolega z Holandii już jest praktycznie w drodze. Tak samo moja brytyjska odpowiedniczka” – poinformował w poniedziałek szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Zaznaczył, że również w przyszłym tygodniu szefowie dyplomacji różnych krajów Europy Środkowej będą na Ukrainie.

„Równolegle będzie wizyta ministrów spraw zagranicznych Niemiec i Francji, którzy pełnią rolę pośredników w formacie normandzkim” – dodał.

Rzecznik prezydenta Serhij Nykyforow poinformował także w poniedziałek, że Wołodymyr Zełenski spotka się „w najbliższych dniach” z premierami Morawieckim, Johnsonem, Rutte i prezydentem Erdoganem.

Portal Europejska Prawda podał z kolei, powołując się na źródła dyplomatyczne, że Morawiecki i Johnson podczas wizyty w Kijowie planują ogłosić stworzenie nowego formatu współpracy z Ukrainą. Wcześniej ukraińska redakcja BBC napisała, że w tym tygodniu może być ogłoszony nowy sojusz łączący te trzy kraje.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl