Raport ONZ: ponad 4700 ofiar konfliktu na Ukrainie

Od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 4700 osób – informuje ONZ w specjalnym raporcie. Sytuacja u naszego wschodniego sąsiada jest bardzo trudna. Kijów musi sobie poradzić nie tylko z walkami z prorosyjskimi separatystami, ale także z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym.

ONZ opublikowała raport dotyczący walk na wschodzie Ukrainy. Od kwietnia zginęło 4707 żołnierzy i cywilów. Najbardziej niepokoi jednak liczba ofiar od momentu zawarcia rozejmu w Kijowie z 5 grudnia. ONZ odnotowała w tym czasie 1357 ofiar. Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka wskazuje, że sytuacja staje się coraz bardziej tragiczna. Wstrzymanie przez Kijów finansowania terenów zajętych przez separatystów postawiło w trudnej sytuacji mieszkających tam cywilów.

W swoim raporcie ONZ wskazuje także na kwestię systematycznego łamania praw człowieka na anektowanym przez Rosję Krymie. Moskwa mści się na mniejszościach religijnych i etnicznych, które sprzeciwiały się odłączeniu półwyspu od Ukrainy. Mimo tych doniesień, Unia Europejska nie zdecydowała się zaostrzyć sankcji wobec Krymu. Unia miała zablokować sprzedaż technologii wydobycia gazu i ropy, a także działalności europejskich firm turystycznych na półwyspie. Nieoficjalnie dyplomaci mówią, że przeszkodą stały się wątpliwości dotyczące sformułowania aktów prawnych.

Dziś w Brukseli odbyło się spotkanie rady stowarzyszenia UE i Ukrainy. Jutro z kolei do Kijowa udadzą się ministrowie spraw zagranicznych grupy Wyszehradzkiej oraz szefowa unijnej dyplomacji Federcia Mogherini. Ministrowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkają się z prezydentem i premierem Ukrainy, a także przewodniczącym rady najwyższej i klubami parlamentarnymi. Wizyta ma być demonstracją solidarności, a także wyrazem poparcia dla reform realizowanych przez Ukrainę.

W środę do Warszawy przyjedzie natomiast prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Pomoc zachodu jest niezbędna, aby Ukraina poradziła sobie z obecnym kryzysem. Konflikt zdławił produkcję na wschodzie kraju. Niekorzystny wpływ na gospodarkę mają również nieustające groźby Rosji. W pierwszych trzech kwartałach tego roku Ukraińska gospodarka skurczyła się o 5,6%. Pod koniec roku może to być już 7%. Ukraińska Hrywna straciła prawie połowę swojej wartości, skurczyły się również rezerwy Ukrainy.

W ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego Ukrainę podtrzymują obecnie tylko programy ratunkowe o wartości 27 mld dolarów. Mimo to, w kasie państwa zabraknie około 15 mld dolarów. Fundusz pozytywnie ocenia reformy wprowadzane przez rząd Ukraiński, wzywa jednak państwa zachodu do wyasygnowania dodatkowych środków dla Kijowa.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj