fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: Składam do laski marszałkowskiej prezydencki projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym

Składam do laski marszałkowskiej prezydencki projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym – oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że sygnalizował ten zamiar podczas niedawnego spotkania z liderami klubów i kół parlamentarnych.

„Chciałem ogłosić fakt, który dla uczestników polskiej sceny politycznej – myślę o liderach klubów parlamentarnych i kół parlamentarnych – nie jest wielkim zaskoczeniem, albowiem kilka dni temu zasygnalizowałem wolę dokonania takiego kroku. Polega on na tym, że składam do laski marszałkowskiej prezydencki projekt ustawy, a więc prezydencką inicjatywę ustawodawczą zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowego oświadczenia.

Jak zaznaczył, inicjatywa zmian w ustawie o SN „była na scenie politycznej oczekiwana”.

„Nawet ze strony polityków opozycji padły głosy, iż dobrze, że prezydent występuje z inicjatywą ustawodawczą, która zasadniczo zmierza do załatwienia dwóch dziś dla Polski bardzo ważnych spraw” – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Pierwsza z nich to „umożliwienie normalnego, rozsądnego funkcjonowania odpowiedzialności zawodowej w zawodach prawniczych, przede wszystkim jeżeli chodzi o osoby, które należą do stanu sędziowskiego”.

„Kwestie tej odpowiedzialności poprzez wydarzenia ostatnich lat, poprzez działania, które były podejmowane przez instytucje europejskie, ale także poprzez działania, które były podejmowane krajowo, były zaburzone i wielokrotnie kwestionowane, co oczywiście nie przyczyniało się do porządku w naszym kraju, do stabilności funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Ale też rzeczy bardzo dla mnie ważnej – poczucia wśród obywateli, że odpowiedzialność zawodowa osób ze stanu sędziowskiego jest w sposób należyty, uczciwy i rzetelny egzekwowana. Było to w ostatnim czasie bardzo często podważane. Wymaga to zdecydowanej naprawy” – powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaproponował również, aby Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została zlikwidowana, a sędziowie, którzy w niej orzekają, mieli możliwość przejścia do innej Izby lub w stan spoczynku.

„Proponuję, żeby Izba ta została zlikwidowana, aby sędziowie, którzy dziś w tej Izbie orzekają, którzy zostali do niej powołani, mieli – zgodnie z polską konstytucją – możliwość przejścia do wybranej przez nich innej Izby w SN, aby mieli także możliwość przejścia (jeżeli tak wybiorą) w stan spoczynku, bo taką możliwość przewiduje konstytucja” – powiedział prezydent Duda.

Podkreślił jednak, że liczy, iż sędziwie z Izby Dyscyplinarnej pozostaną w Sądzie Najwyższym.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl