Uroczystości na Monte Cassino z udziałem prezydenta

Na Monte Cassino odbyły się uroczystości z okazji 72. rocznicy zakończenia bitwy o to wzgórze. W obchodach uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości na polskim cmentarzu wojennym rozpoczęła Msza Św. pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

W homilii ks. bp Guzdek zaznaczył, że bitwa o Monte Cassino była zmaganiem się o przyszłość naszego kontynentu, gdyż w XX w. powstały dwie ideologie sprzeczne z duchem chrześcijańskiej Europy: komunizm i narodowy socjalizm.

Prezydent Andrzej Duda dziękował kombatantom, że wywalczyli swoją krwią, bohaterstwem i śmiercią święte prawo do decydowania o porządku bezpieczeństwa Europy i świata.

– Święte prawo do tego, by z dumą mówić o tym, że przyczyniliśmy się do wolności w Europie, że o nią walczyliśmy, że budowaliśmy tę wspólna Europę, która dzisiaj jest, bo nie byłoby jej, nie byłoby Unii Europejskiej, gdyby nie polska krew, przelana w czasie II wojny światowej. To jest nasz wielki dorobek i to jest nasze prawo, by mówić o tym z dumą – podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył też, że pieśń o „czerwonych makach na Monte Cassino” była naszą narodową pieśnią, śpiewaną w podziemiu często potajemnie, zwłaszcza w czasach stalinowskich.

– To ona między innymi zawsze rozpalała w sercu ogień dążenia do wolności, patriotyczne uczucia, żądzę odzyskania suwerenności, to, co Polacy zawsze mają w sercu. To dzięki niej także ludzie stanęli ramię w ramię jako „Solidarność”, pierwszy w krajach komunistycznych niezależny samorządny związek zawodowy. To Polacy złożyli podwaliny pod obalenie muru berlińskiego, to Polacy pomogli swojemu państwu odzyskać wolność. To dzięki wam ta wolność jest – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także „bitwą o Rzym”, trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku.

18 maja 1944 roku po niezwykle zaciętych walkach żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się na nim klasztorem.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj