Para prezydencka na Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wziął udział w uroczystości z okazji Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej w Małopolsce. Wieś słynie z organizowanego od 1958 r. konkursu na najwyższą palmę wielkanocną.

Para prezydencka przeszła w tradycyjnej procesji na Mszę świętą w zabytkowym kościele pw. świętego Andrzeja Apostoła. Wcześniej na rynku odbyło się święcenie palm wielkanocnych.

Po uroczystościach kościelnych prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe dwóm zasłużonym mieszkańcom wsi.

Cieszę się, że spotyka mnie dzisiaj, jako prezydenta Rzeczypospolitej, ten zaszczyt, aby uhonorować odznaczeniami państwowymi dwie osoby tak ważne dla waszej społeczności – zwrócił się do zgromadzonych na lipnickim rynku.

Pierwsze odznaczenie, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, prezydent wręczył Stanisławowi Wieciechowi, który „od tylu lat upamiętnia to, co ważne w historii Lipnicy Murowanej i tych ziem – walkę o wolność i ludzi, którzy o tę wolność Rzeczypospolitej w czasie okupacji walczyli”.

Drugie z odznaczeń, Srebrny Krzyż Zasługi, otrzymał Zbigniew Urbański, który co roku wraz z rodziną przygotowuje najwyższą palmę wielkanocną.

Witając parę prezydencką, przedstawiciele lokalnych władz podkreślili, że wieś ta jest miejscem, gdzie tradycja jest wciąż żywa, a wiara i patriotyzm budowane są na fundamencie pochodzącym od lipnickich świętych i błogosławionych.

Lipnickie palmy oceniane są przez plastyków i etnografów. Liczy się nie tylko wysokość, ale też sposób wykonania i zdobienia, rodzaj tworzywa oraz harmonia kształtu. Klasyczna palma powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla tej pory roku.

Lipnicki konkurs palm rozgrywany jest od 1958 r., ale mieszkańcy wsi i okolic konkurują ze sobą długością palm od niepamiętnych czasów. Dotychczasowy rekord ustanowiony w 2011 r. przez mieszkańca tej miejscowości Zbigniewa Urbańskiego wynosi 36,04 m.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl