fot. flickr.com

UE: W czwartek przesłuchania kandydatów Rumunii, Węgier i Francji na komisarzy

Przesłuchania kandydatów Rumunii, Węgier i Francji na komisarzy przed odpowiednimi komisjami PE odbędą się w czwartek – poinformował rzecznik PE Jaume Duch. Wcześniej będą musieli stanąć przed komisją prawną, która zbada, czy nie występuje żaden konflikt interesów.

„Przesłuchania nowych kandydatów na komisarzy odbędą się w czwartek 14 listopada. Tak zdecydowała Konferencja Przewodniczących PE. Po tym, jak otrzymają oni zielone światło ze strony komisji prawnej, przesłuchanie Pana (Olivera) Varhelyi odbędzie się przed komisją ds. zagranicznych w godz. 8-11, Pani (Adiny) Valean w komisji ds. transportu w godzinach 13-16, a Pana (Thierry’ego) Bretona w komisjach ds. wspólnego ryku i przemysłu w godzinach 13-16” – napisał w piątek na Twitterze Jaume Duch.

Francuz Thierry Breton, Węgier Oliver Varhelyi i Rumunka Adina Valean przed czwartkiem będą odpowiadali przed komisją prawną PE, która będzie oceniać oświadczenia majątkowe i możliwość ewentualnego konfliktu interesów kandydatów.

Komisja Europejska oczekuje też, że rząd Wielkiej Brytanii „tak szybko jak to możliwe” przedstawi swojego kandydata na unijnego komisarza. Będzie musiał on także przejść przez podobny proces, jak trójka kandydatów.

Na razie datą, kiedy nowa KE ma objąć urząd, jest 1 grudnia, ale w Brukseli pojawiają się spekulacje, że może nie udać się jej utrzymać i cały proces zostanie jeszcze bardziej opóźniony aż do przyszłego roku. Od 1 listopada Komisja pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera przeszła w tryb administrowania, co oznacza, że wstrzymuje się z podejmowaniem ważnych decyzji politycznych.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl