Prezydent powołał Mateusza Morawieckiego na stanowisko ministra finansów

Prezydent RP powołał wicepremiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko ministra finansów. Andrzej Duda podkreślił, że zmiana ma charakter innowacyjny. Jest to zmiana funkcjonalna, nie personalna. Słowa prezydenta przytacza resort rozwoju na Twitterze.

Wicepremier Mateusz Morawicki będzie łączył stanowiska ministra rozwoju i finansów. Premier Beata Szydło przyjęła wczoraj dymisję Pawła Szałamachy.

Prof. Piotr Siekański, politolog, na zmiany w resorcie finansów patrzy poprzez pryzmat przyszłorocznego budżetu. Zwraca uwagę, że deficyt wyniesie 60 mld zł.

Ten budżet będzie ciężki do realizacji i będzie potrzeba naprawdę dobrego fachowca, który będzie potrafił to zapotrzebowanie kredytowe zrealizować. Jak wiemy, przez to, że ratingi Polski zostały obniżone w ostatnich miesiącach, nasza reputacja jest trochę słabsza na Zachodzie, więc inwestorzy odbierają nasz kraj, jako nieco bardziej ryzykowny. Wybór takiego fachowca na ministra finansów, który będzie odpowiadał za transfery płatnicze czy kredytowanie wśród inwestorów zagranicznych, jest bardzo ważny – mówi prof. Piotr Siekański.

Mateusz Morawicki stanie także na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów,  którego utworzenie zapowiedziała premier. W najbliższym czasie zostanie też utworzone centrum analiz rozwojowych ośrodka planowania studiów strategicznych przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl